Zakręcasz kurek, a woda mimo to dalej kapie z kranu? Najwyższa pora go wymienić! Nie trać czasu ani pieniędzy na angażowanie specjalistów. Z naszą instrukcją samodzielna wymiana kranu w wannie, zlewie czy umywalce będzie prostsza niż myślisz.

Zakup kranu

Kupując nowy kran, warto wybrać taki, który z jednej strony zapewni nam komfortowe użytkowanie, jak i pozwoli ograniczyć ilość zużywanej wody. Dużą popularnością cieszą się obecnie baterie z wyciąganym natryskiem, pozwalające na swobodne sterowanie strumieniem wody i zmianę trybu jego intensywności. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w łazienkach. Z kolei krany z ruchomą wylewką sprawdzą się w przypadku dwukomorowych zlewów kuchennych.

Demontaż starego kranu

Wymianę kranu należy rozpocząć od zamknięcia dopływu wody. Zakręć jej główny zawór, odkręć kran i poczekaj na wydostanie się pozostałości wody z baterii. Na wszelki wypadek przygotuj miskę i ścierki. W kolejnym kroku poluzuj połączenia baterii za pomocą klucza nastawnego, odkręcając nakrętkę mocującą korpus armatury. Po ich usunięciu, wyciągnij ręką starą baterię. Jeśli to konieczne, wymień zużytą uszczelkę.

Montaż nowego kranu

By zamocować nowy kran,  ustaw odpowiednio wylewkę, a następnie włóż trzon baterii w otwór blatu lub zlewozmywaka. Zgodnie z zawartą na opakowaniu instrukcją, nałóż od spodu podkładki i przykręć nakrętkę. Elastyczne wężyki ciepłej i zimnej wody wychodzące z trzonu baterii podłącz do rur hydraulicznych. Na koniec wymiany kranu dokręć dokładnie widoczne złączki. Ostatnim i najważniejszym krokiem jest sprawdzenie szczelności instalacji, poprzez ponowne otwarcie zaworu głównego.