Gniazdko elektryczne w twoim domu lub mieszkaniu zużyło się, działa niepoprawnie, a może odstaje od ściany? Zastanawiasz się nad wezwaniem elektryka, który naprawi kontakt? Nie musisz! Dzięki naszej instrukcji krok po kroku wymienisz gniazdko szybko, bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów.

Przygotowania do wymiany

Przed przystąpieniem do wymiany gniazdka odłącz najpierw zasilanie instalacji elektrycznej poprzez odcięcie prądu głównym wyłącznikiem dla danego obwodu lub na tablicy rozdzielczej. Dla pełnego bezpieczeństwa użyj próbnika napięcia, by upewnić się, że w gniazdku nie ma prądu.

Odkręcenie starego gniazdka

Śrubki na obudowie zużytego gniazdka odkręć za pomocą śrubokrętu i wyciągnij gniazdko z puszki. Zobacz w jaki sposób podłączone są ze sobą przewody z instalacji z przewodami w gniazdku: napięciowym czarnym lub brązowym, neutralnym niebieskim i uziemiającym żółto-zielonym.

Przepięcie przewodów

W zależności od tego, czy przewody umocowane są zaciskowo od tyłu gniazdka czy na dwóch śrubkach  na jego bokach, odkręć je zwalniając zaciski lub odkręcając śruby mocujące śrubokrętem. Następne przepnij przewody do nowego gniazdka tak, by przewód uziemiający złączył się z bolcem, który wystaje z gniazdka.

Montaż nowego gniazdka

Po podłączeniu przewodów gniazdko włóż do puszki i przykręć do obudowy. By sprawdzić, czy zamontowany kontakt działa prawidłowo i płynie w nim prąd, skorzystaj z próbnika napięcia.