Meble wykonane z drewnianych europalet to bardzo modny i ekonomiczny sposób na stworzenie wyjątkowej atmosfery w swoim domu. Można z nich zbudować sofę, fotel, witrynę z półkami i wiele innych akcesoriów do domu. Dzisiaj poznacie nasz “przepis” na ekologiczny stolik kawowy.

Oprócz palet, przydadzą nam się:
– 4 kółka obrotowe
– gładkie drewniane płyty lub tafla szkła w rozmiarze palety
– wkręty
– śrubokręt lub wkrętarka
– papier ścierny
– bejca, lakier , farba lub inny impregnat do drewna
– pędzel do drewna

Jak zrobić stolik z palet?

  1. Oczyszczenie palety – Ponieważ palety, których używamy do budowy mebli pochodzą najczęściej z różnych sklepów i hurtowni, mogą być one przybrudzone i nieświeże. Dlatego warto zacząć od wyrównania i oczyszczenia palety papierem ściernym. Ten etap prac możemy sobie usprawnić szlifierką.
  2. Impregnacja i malowanie – Czystą i wygładzoną paletę należy zabezpieczyć przed wilgocią specjalnym preparatem do impregnacji drewna. Paletę możesz również pokryć bezbarwnym lakierem, który wydobędzie naturalne piękno drewna lub kolorową farbą, której barwa będzie pasować do wnętrza Twojego domu czy mieszkania. Do malowania używaj specjalnego pędzla do drewna.
  3. Przykręcenie kółek – Kiedy paleta całkowicie wyschnie, możesz przystąpić do przykręcenia obrotowych kółek. Przymocuj je od spodu w czterech narożnikach palety. Postaraj się, aby kółka były przytwierdzone symetrycznie z każdej strony palety. Jeżeli stworzony w ten sposób stolik kawowy jest dla Ciebie zbyt niski, możesz skręcić ze sobą 2 palety lub między paletą a kółkami dodać kantówki o pożądanej wysokości.
  4. Tworzenie gładkiego blatu – Aby stolik z palet był bardziej funkcjonalny na jego powierzchni umieść drewnianą płytę (wcześniej zabezpieczoną i pomalowaną jak reszta palety) lub taflę szkła w odpowiednim rozmiarze. Dzięki temu korzystanie ze stołu będzie bardziej komfortowe, a sprzątanie prostsze.

Udanego majsterkowania!