Od kilku lat meble z recyclingu królują w aranżacji przestrzeni. Szczególną popularnością cieszą się te wykonane z przemysłowych palet, służących na co dzień do przechowywania i transportowania produktów. Ekologiczne, łatwo dostępne i przede wszystkim tanie europalety to doskonała alternatywa dla drogich mebli drewnianych. Dziś podpowiadamy, jak z ich pomocą w kilku prostych krokach stworzyć oryginalny stolik do ogrodu!

Będziesz potrzebować

Meble z palet są nie tylko efektowne, ale i proste w wykonaniu. Poza samą paletą, do zrobienia stolika potrzebować będziesz:

  • 4 kółek obrotowych z hamulcami pozwalającymi na przesuwanie mebla,
  • wkrętów i
  • narzędzi – wkrętarki, papieru ściernego oraz pędzla do malowania.

W zależności od planowanego wykończenia, niezbędny będzie też zakup lakieru, bejcy lub farby w wybranym kolorze. Jeżeli chcesz, by stolik był nieco wyższy, możesz połączyć ze sobą dwie palety.

Instrukcja działania

Pracę nad wykonaniem palety zacznij od jej dokładnego wyczyszczenia i oszlifowania papierem ściernym. Pozbawioną zabrudzeń i nierówności paletę odpyl, a następnie zaimpregnuj. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, by samodzielnie wykonany mebel stał w ogródku i był odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy promienie słoneczne. Kolejny etap to wykończenie mebla, który zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Stolik możesz polakierować, zabejcować lub pokryć farbą olejną. Na koniec do suchej palety przykręć kółka. Wygodny blat stolika otrzymasz przyklejając na jego wierzch szklaną szybę.