Znudziły ci się ściany w twoim domu lub mieszkaniu? Chcesz odświeżyć ich wygląd za pomocą dekoracyjnej tapety? Nic prostszego! Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, jak krok po kroku wykonać tapetowanie i nie popełnić żadnych błędów.

Przygotowanie ścian

Trwałość ściennej okładziny zależy przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania podłoża. Przed nałożeniem tapety, ściana musi być gładka i czysta, a wszelkie jej nierówności i pęknięcia powinniśmy wyrównać szpachlą. Stare tapety należy zerwać, ściany pomalowane farbą olejną należy przetrzeć papierem ściernym, zaś na nowe ściany wystarczy wcześniej nanieść grunt. Podczas tapetowania wszystkie gwoździe, gniazdka elektryczne i inne elementy powinny zostać zdemontowane.

Metoda klejenia

Tapetowanie ścian odbywać się może za pomocą dwóch różnych metod. Pierwsza z nich polega na smarowaniu tapety klejem i nakładanie jej na przygotowaną wcześniej ścianę. W ten sposób nakładamy tapety tekstylne, papierowy, winylowe i do malowania. Drugi sposób, stosowany w przypadku tapet flizelinowych, polega na nałożeniu tapety na pokrytą wcześniej klejem ścianę.

Nakładanie tapety

Nakładanie tapety należy wykonywać zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Unikniemy dzięki temu złego spasowania jej wzorów. Sam proces klejenia zaczynamy od okolic okien i drzwi. Pojawiające się pod tapetą pęcherzyki powietrza, usuniemy za pomocą wałka lub szczotki, dociskając je do powierzchni. Pamiętajmy, by kolejne arkusze ściśle do siebie przylegały, zamiast zachodzić na siebie.