Niedomykające się szafki lub opadające i nierówne fronty meblowe? Takie usterki potrafią zepsuć efekt nawet najbardziej udanej aranżacji wnętrz. Na szczęście można temu zaradzić – wystarczy tylko wyregulować zawiasy. Nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie i każdy może je wykonać przy pomocy podstawowych narzędzi. Podpowiadamy Wam, jak to zrobić.

Uwaga! Przed przystąpieniem do działania sprawdź, czy zawiasy nie są po prostu uszkodzone, ponieważ wtedy regulacja jest niemożliwa i w takim wypadku należy wymienić je na nowe.

PRZYPADEK 1 – opadnięte fronty.
Zamknij drzwi szafki i dokładnie obejrzyj ją od frontu. Zwróć uwagę na to, czy obie pary drzwiczek znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli jedne z nich są za wysoko lub za nisko to konieczna jest regulacja. Przyjrzyj się zawiasom i zlokalizuj eliptyczne otwory na części przytwierdzonej do szafki. Poluzuj śrubki i podnieś lub obniż drzwiczki, a następnie mocno je dokręć.

PRZYPADEK 2 – za duża lub nierówna przerwa między frontami.
Jeśli problemem jest za duża przerwa pionowa pomiędzy drzwiczkami, możesz to skorygować odpowiednio przesuwając (w prawo lub w lewo) ruchomą, poziomą część zawiasu. W tym celu poluzuj lub dokręć środkową śrubę ustawiając drzwiczki w odpowiednim położeniu. Jeśli jedno skrzydło frontu jest pochylone, co tworzy nieestetyczną, krzywą szparę, oznacza to, że tylko jeden zawias wymaga powyższej regulacji.

PRZYPADEK 3 – przerwa pomiędzy frontem, a ścianą szafki.
Otwórz drzwiczki szafki i sprawdź czy problem tworzy dolny czy górny zawias. Tam, gdzie przerwa jest za duża należy w zawiasie odkręcić ostatnią śrubkę (najbardziej wysunięta w kierunku otwarcia drzwiczek) i cofnąć front tak, aby odległość drzwiczek była równa na całej wysokości korpusu. Po wyregulowaniu przykręć śrubkę.