Jeżeli Twoje okna wydają Ci się nudne i zbyt zwyczajne, możesz spróbować samodzielnie wykonać dekoracje, które ożywią je i nadadzą im charakteru. Nie potrzeba do tego specjalistycznych materiałów. Wystarczy trochę kreatywności i akcesoriów ze sklepu papierniczego. Przeczytajcie, jak wykonać oryginalne i pomysłowe ozdoby na okna.

Żelowe farby

Bardzo łatwym i efektownym sposobem na ozdobienie szyb są żelowe farbki witrażowe. Kupicie je w każdym większym sklepie papierniczym lub plastycznym. Często dostępne są z szablonami, które ułatwią malowanie na początku naszej przygody. Farbami malujemy na folii, np. na plastikowej koszulce do segregatora, pod którą podkładamy szablon ze wzorem. Zaczynamy od konturów, a kiedy te wyschną, wypełniamy obrazem kolorami. Gdy całość wyschnie, odklejamy dekorację i przeklejamy ją na okno. Ten sposób ozdabiania okna ma jeszcze jedną zaletę – kiedy dany obrazek nam się znudzi, możemy go po prostu odkleić.

Folia samoprzylepna

Ozdoby wykonane z folii samoprzylepnej sprawdzą się w szczególności na oknach, które znajdują się na parterze i wychodzą na ulicę, schody lub inne przejście. Zaklejenie części okna ozdobną folią pozwoli nam odciąć się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Kolor folii dobierzmy do wystroju wnętrza. Warto zdecydować się na folię w pewnym stopniu przeźroczystą, aby przepuszczała promienie słoneczne. Folię musimy najpierw przyciąć do rozmiaru szyby, a następnie możemy wyciąć w niej dowolne wzory – mogą imitować koronkę, paski, piksele lub inny deseń.

Z filcu

Świetnym pomysłem na ozdobienie okna są również powycinane z filcu kształty, które zawieszamy na żyłce do karnisza lub sufitu. Kolor i kształt dekoracji dobierzmy do panującej pory roku: zimą pięknie będą prezentować się płatki śniegu, a jesienią kolorowe liście.

Parapet

Jeżeli przy Twoim oknie znajduje się parapet, możesz go wykorzystać do ustawienia dekoracji. Pamiętaj, aby ozdoby pasowały stylem do całego wnętrza i aby nie zasłaniały całego okna!