Drewno nie tylko jest piękne samo w sobie, ale nadaje też nieocenione walory estetyczne każdemu wnętrzu domu czy mieszkania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór jego rodzaju , kiedy decydujemy się na zakup okien drewnianych. W końcu jest to inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Dlaczego drewno?

Przede wszystkim drewniane okna są o wiele bezpieczniejsze niż te z PCV, które podczas pożaru wytwarzają toksyczne związki chemiczne. Drewno jest też materiałem bliższym człowiekowi i wykorzystywanym w budownictwie już od wielu stuleci. Dodatkowo chłonie wilgoć, którą w razie potrzeby oddaje do wewnątrz pomieszczen. Ten materiał to również większa elastyczność i właściwie nieskończone możliwości aranżacyjne, ponieważ pozwalają tworzyć niestandardowe okna o nietypowych kształtach.

Odpowiedni rodzaj

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna podczas zakupu okien, to bardzo ważna decyzja. Jest tak, ponieważ jakość i trwałość okna, w dużej mierze zależy właśnie od jego gatunku. Wpływa on również na wytrzymałość, termoizolacyjność i odporność na warunki atmosferyczne. Oczywiście każdy gatunek różni się też barwą, co nie pozostaje bez znaczenia.

Gatunki drewna

Najpopularniejszymi gatunkami wykorzystywanymi do produkcji okien są sosna, dąb i meranti, nieco rzadziej stosuje się modrzew i świerk.

Sosna jest szczególnie docenia za swoje właściwości izolacyjne, dzięki którym dobrze trzyma ciepło, a to z kolei pozwala znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie w okresie zimowym. Tańszą alternatywą jest świerk. Okna z jego drewna posiadają jednak dużo sęków, dlatego wymagają dobrego krycia farbą. Natomiast mahoń cieszy się najlepszą jakością wśród drzew iglastych – jest wytrzymały na wilgoć i niezwykle trwały. Niestety za te parametry trzeba zapłacić stosunkowo wysoką cenę. Jeśli chodzi o drzewa liściaste, tutaj prym wiedzie dąb, powszechnie uważany za jeden z najszlachetniejszych gatunków drewna. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na nieprzychylne warunki atmosferyczne. Coraz większe uznanie zdobywają okna z egzotycznego drzewa meranti, które jest dobrym izolatorem i posiada ciekawy, czerwonawy kolor.