Planujesz budowę domu lub remont dotychczasowego mieszkania? Przy wyborze nowych okien koniecznie zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła – odpowiednio niski parametr pomoże Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie i zaoszczędzić sporo pieniędzy na przestrzeni lat!

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczony skrótem „Uw”, informuje nas o stopniu przenikania ciepła przez całe okno. Sprawdzając ten parametr dowiemy się, ile wynosi strata ciepła z wewnątrz na zewnątrz, a więc ile ciepła „ucieka” z domu. Dzięki współczynnikowi Uw możemy określić, czy dane okna są energooszczędne czy też nie.

Jaki współczynnik przenikania ciepła okna wybrać?

Generalnie im niższy jest współczynnik przenikania ciepła Uw, tym lepiej. Niska wartość oznacza, że na zewnątrz pomieszczenia wydostaje się niewiele ciepła. Najlepiej zdecydować się na okna, których współczynnik przenikania ciepła Uw nie przekracza 0,8 W/m2K. Pamiętajmy, aby upewnić się u sprzedawcy czy podana wartość dotyczy na pewno całego okna, a nie tylko szyby. Nieuczciwi ekspedienci mogą bowiem podawać nam niepełne informacje. Dane dotyczące stopnia przenikania ciepła wyłącznie przez szybę opisuje się skrótem „Ug”.

Czy inwestycja w okna energooszczędne się opłaci?

Podczas porównywania różnych ofert okien możemy odnieść wrażenie, że im stolarka cieplejsza, tym droższa. Przed ostateczną decyzją powinniśmy jednak obliczyć, ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu w przypadku wyboru okien z niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Może się okazać, że warto zainwestować w bardziej energooszczędne okna, która przyniosą nam spore oszczędności na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat. Kalkulator oszczędności na ogrzewaniu możemy znaleźć w Internecie: http://sokolka.com.pl/kalkulator-oszczednosci.html

kalkulator okien energooszczędnych