Marzec to coraz dłuższe dni i zdecydowanie więcej słońca, a co za tym idzie więcej energii do pracy. Wiosenne porządki to świetna okazja, aby posprzątać w domu te miejsca, o których zapominamy na co dzień. Zobacz, jaką listę zadań przygotowaliśmy, aby pomóc Wam w organizacji wiosennych porządków!

 1. Mycie okien
  jak myć okna
  Wiele osób rozpoczyna wiosenne porządki właśnie od mycia okien. Lśniące szyby sprawią, że cały dom wyda się czystszy, a budząca się do życia przyroda będzie wyglądać jeszcze piękniej. Do mycia ram polecamy ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń, a do szyb specjalne detergenty lub domowe sposoby: roztwór octu lub soku z cytryny. Więcej na temat mycia okien znajdziecie w artykule: „Jak myć okna, żeby nie zostawały smugi?”!
 2. Firany i zasłony
  wiosenne porządki
  Aby okna po umyciu prezentowały się perfekcyjnie, warto pamiętać również o wypraniu firan i zasłon. Warto zaopatrzyć się w specjalny worek do prania firan, dzięki któremu nie podrzemy delikatnego materiału.
 3. Dywany i wykładziny
  wiosenne porządki
  Nieczyszczony dywan czy wykładzina to prawdziwe składowisko kurzu. Dlatego o regularnym trzepaniu lub praniu dywanów powinni w szczególności pamiętać alergicy. Jeżeli powierzchnia nie jest mocno zabrudzona, możesz wyprać ją samodzielnie specjalnym detergentem dostępnym w każdym sklepie. Jeżeli natomiast zauważasz bardzo widoczne i oporne plamy, lepiej oddaj dywan do profesjonalnego czyszczenia.
 4. Lampy
  wiosenne porządki
  W trakcie cotygodniowych porządków często zapominamy o lampach. Z kurzu dokładnie oczyść wszystkie klosze lamp wiszących, a kinkiety zdejmij i umyj. Zawieś je z powrotem dopiero po wyschnięciu.
 5. Trudno dostępne miejsca
  wiosenne porządki
   

  Wiosenne porządki to świetna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj nie dociera nasz wzrok. Postarajmy się wyczyścić kaloryfery, górne krawędzi drzwi, górę wszystkich szaf, listwy przypodłogowe, a także włączniki prądu i kontakty.