Wentylacja domu zimą jest szczególnie ważna. Z jednej strony usuwa zanieczyszczenia i nadmiar wilgoci z wnętrza domu, a z drugiej strony dostarcza świeże powietrze z zewnątrz. Jak zapewnić odpowiednią wentylację domu zimą?

Dlaczego to takie ważne?

Ze względu na panujący za oknem chłód, zimą często zapominamy o wentylacji domu. W zbyt uszczelnionych pomieszczeniach gromadzi się nadmiar wilgoci, a to z kolei prowadzi do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Należy pamiętać, że przeciętna rodzina w ciągu dnia wytwarza aż 10 litrów wilgoci! Jeśli nie znajdzie ona ujścia w wentylacji, poziom wilgotności powietrza w domu znacznie wzrośnie. W okresie zimowym powinien on wynosić ok. 40 – 60%. Jeśli notorycznie przekracza on te wartości, możemy mieć problem z rozwojem grzybów i pleśni, które często wywołują alergie. Objawem, który może świadczyć o nadmiernej wilgotności powietrza jest parowanie szyb i skraplanie się wody na oknach, o czym piszemy tutaj.

 

Wietrzenie to podstawa

Najłatwiejszą metodą na odpowiednią wentylację w domu jest po prostu wietrzenie pomieszczeń. Regularnie otwierane okna zapewnią wymianę zużytego i zawilgoconego powietrza na świeże i suche.  Zimą najlepiej wietrzyć pomieszczenia częściej i krócej. Pozwoli to uniknąć dużej utraty ciepła, ponieważ wymiana powietrza nie spowoduje od razu wychładzania się mebli i ścian. Najbardziej efektywne jest wietrzenie na przestrzał, czyli przez 2 otwarte okna, które są zlokalizowane po przeciwnych stronach domu.

Wygodne nawiewniki

Wentylacja w domu działa poprawnie tylko wtedy, jeśli do mieszkania dopływa tyle świeżego powietrza, ile mają usuwać kanały wentylacyjne. Wygodnym sposobem na zapewnienie ciągłego dopływu świeżego powietrza są okna z nawiewnikami. Umożliwiają one dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte.

Sprawdź system wentylacyjny!

 

Odpowiednia wentylacja domu zimą zależy także od sprawności systemów wentylacyjnych zainstalowanych w naszym domu. W każdym mieszkaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy przynajmniej raz w roku sprawdzić skuteczność działania wentylacji. Jeśli okaże się, że system jest niesprawny, należy go jak najszybciej naprawić lub udrożnić, aby zapewnić wymianę powietrza w całym domu.

Pamiętajcie, aby zimą nie uszczelniać, nie zakrywać i nie zaklejać w żaden sposób okien, kratek wentylacyjnych i innych elementów systemu! Nie zapewnicie takim działaniem dużego ocieplenia w pomieszczeniu, a możecie doprowadzić do całkowitego zaniku wymiany powietrza w domu. Konsekwencją takiego działania może być zawilgocenie mieszkania, które może doprowadzić do powstania pleśni i grzybów, a także do chorób i złego samopoczucia domowników.