Szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, to listwy, które dzielą powierzchnię szyby na kilka mniejszych części, na tak zwane kwatery. Kiedyś ich popularność wynikała głównie z braku dużych tafli szkła. Dzisiaj stosowane są głównie ze względów dekoracyjnych. Zobaczcie, jakie rodzaje szprosów istnieją i czy warto zdecydować się na nie w swoim domu!

Rodzaje szprosów

  • Szprosy konstrukcyjne – stanowią element konstrukcyjny okna i dzielą szybę na mniejsze części. Wzmacniają i usztywniają konstrukcję okna. Spotykane coraz rzadziej.
  • Szprosy wewnątrzszybowe – umieszczone są wewnątrz szyby zespolonej – stanowią element pakietu szybowego. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że powierzchnia szyby pozostaje gładka, dzięki czemu szprosy nie przeszkadzają na przykład w myciu okna.
  • Szprosy naklejane (wiedeńskie) – cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy montaż. Szprosy, w formie listewek dopasowanych do ram okna, nakleja się po prostu z dwóch stron szyby. Ich minusem jest późniejsze utrudnione mycie okien.

Do jakich domów pasują szprosy?

Na szprosy powinny zdecydować się osoby, którym zależy przede wszystkim na dekoracyjnym wykończeniu okien. Podział okien pasuje w szczególności do budynków o charakterze pałacowym, dworkowym i zabytkowym.

Nie znaczy to, że powinno się ich unikać w nowoczesnych aranżacjach. Dobrze dobrane, na przykład w przestrzeni loftu, mogą nadać wyjątkowy charakter całemu wnętrzu.

Szprosy mogą również sprawdzić się w nietypowych realizacjach, ponieważ nie zawsze muszą dzielić szybę na prostokątne kwatery. Powyginane w łuki czy koła lub połączone pod nietypowymi kątami, sprawią, że dane okno nabierze naprawdę finezyjnego charakteru.

 

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi ze strony Sokółka Okna i Drzwi