Światło w ogrodzie nie tylko wpływa na nasze codzienne bezpieczeństwo, ale i podnosi komfort użytkowania oraz walory estetyczne przestrzeni wokół domu. Podpowiadamy dziś, jak dobrać instalację oświetleniową, by ogród przedstawiał się… w jak najlepszym świetle!

Miejsce wypoczynku

Oświetlenie części wypoczynkowej pozwoli nam korzystać z ogrodu także wieczorem – zjeść z nim kolację rodzinną, zrelaksować się z książką lub spotkać ze znajomymi. Dobrze w tym obszarze spiszą się reflektory punktowe i lampy wzorowane na lampionach. W ogrodach w zadaszeniem możemy zamontować lampy nad stołem.

Eksponowanie roślin

Z oświetleniem roślin warto się bawić, montując lampy od dołu, góry i pod ich katem. W ten sposób uzyskamy ciekawy efekt świetlny. Reflektory z regulacją pozwolą też na oświetlenie najpiękniejszych okazów. Dobrym rozwiązaniem są też słupki solarne, które można dowolnie przemieszczać w zależności od układu roślin.

Ciągi komunikacyjne

Na ścieżkach i chodnikach zamontujmy źródła światła padającego od dołu. Mogą to być lampy solarne o słabym nieoślepiającym przechodniów świetle, które ułożone na całej długości stworzą wygodny szlak. Dobrym pomysłem jest też montaż kilku latarni.

Elewacji budynku

Nie zapominajmy o elewacji budynku, a w szczególności: drzwi wejściowych, podjeździe do garażu i schodach, na których możemy wybrać światło punktowe z czujnikiem sterowania. Dzięki niemu będziemy oszczędzać energię, zyskując jednocześnie informację o nieproszonych gościach na terenie posesji.