Podobają Ci się domy, których wnętrza nawiązują do wiejskich domostw? Mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF podzieliła się dzisiaj z nami kilkoma cennymi wskazówkami!

Urządzenie domu czy mieszkania w stylu rustykalnym to korzystanie przede wszystkim ze wszystkiego, co naturalne. Drewno może występować w rustykalnym wnętrzu we wszystkich odcieniach. Postarzane, nie do końca obrobione, z sękami, które będą dodawały mu tylko uroku. Niech znajduje się w każdej strefie domu – zarówno w elementach konstrukcyjnych (słupy, belki stropowe), materiałach wykończeniowych (drewniane podłogi, ściany, drzwi i okna), jak i w elementach wyposażenia wnętrza (skrzynie, stoły, krzesła, kredensy, szafy, komody o prostych kształtach). Kamień możemy natomiast wykorzystać na podłodze, ścianie lub obudowie kominka. 

styl rustykalny we wnętrzach

Na jakie kolory się zdecydować? Przede wszystkim naturalne! Biele i beże świetnie kontrastować będą z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi: zielonymi, żółtymi czy błękitnymi. Ściany malujemy najczęściej na biało, ale nie muszą być one idealnie gładkie! Nierówności nadadzą im tylko autentyczności. Elementy konstrukcyjne z drewna czy kamienia powinny wyraźnie zarysowywać się na tle jasnych ścian.

Wnętrze wypełniamy drewnianymi meblami wyszperanymi na targach staroci. Niech każdy mebel różni się od siebie trochę stylem i odcieniem drewna. Całość uzupełniamy o różne dodatki. Styl wiejski swój sielski nastrój zawdzięcza właśnie rustykalnym dodatkom.  Do wnętrza w stylu wiejskim idealnie pasują ozdoby ceramiczne: dzbanki, naczynia czy figurki. Możemy zdecydować się również na dekoracje z wikliny: kosze, wazony, doniczki, wianki i inne przestrzenne formy.

styl rustykalny we wnętrzach

Jeśli dysonujemy wolną przestrzenią, wstawmy w nią drewnianą skrzynię, na której kładziemy grubo tkany koc. W oknach zawieśmy firanki zrobione na szydełku, a na stole połóżmy pasujący do nich obrus. Krzesła udekorujmy jasnymi poduszkami w kolorowe ludowe wzory, a w kominku obłożonym piaskowcem rozpalmy ogień. Idealnie, prawda…? :)

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.