Późna jesień to ostatni moment, aby zabezpieczyć dom przed niskimi temperaturami. Pomoże to nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także uchronić domowników przed chłodem i wiatrem.

Zabezpiecz okna

Zimne powietrze bardzo często przedostaje się do domów lub mieszkań przez okna. Jak temu zapobiec? Sprawdź uszczelki. Jeśli są zdeformowane, koniecznie wymień je na nowe. Chłód przepuszczają też niewyregulowane skrzydła okien. Jeśli są źle ustawione względem ościeżnic, powstają szczeliny. Można je łatwo wyregulować i warto to zrobić. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zaopatrzyć się w podłużną poduszkę „wiatrołapa”. To tymczasowe rozwiązanie, ale w najgorszym wypadku można z niego skorzystać w myśl zasady „lepsze to niż nic”.

Sprawdź instalację grzewczą

Przede wszystkim należy sprawdzić kaloryfery, które po lecie mogą być zapowietrzone. Rozpoznasz to po tym, że grzeją nierównomiernie, np. lewa strona jest ciepła, a prawa zimna. Zdarza się to szczególnie w domach jednorodzinnych, gdzie równie istotne jest, aby dokładnie przyjrzeć się ciśnieniu wody w instalacji C.O. Jeśli jest za niskie, koniecznie dopuść wodę.

Zwróć uwagę na wentylację

System wentylacyjny i kominy powinny być sprawdzane co roku. Jest to szczególnie zmartwienie mieszkańców domów, którzy są zmuszeni wyczekiwać wizyty kominiarza. Zadaniem gospodarza jest natomiast sprawdzenie drożności klatek wentylacyjnych (również w blokach) oraz wyczyszczenie wyczystki kominka, jeśli taki znajduje się w domu.