Większość z nas uwielbia lato i okres wakacyjny. Jednak kiedy temperatura za oknem sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, upał w domu robi się nie do zniesienia. Przedstawiamy Wam kilka domowych sposób na obniżenie temperatury w mieszkaniu.

Tylko w nocy
Po pierwsze powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu domu. Okna otwieramy jednak tylko późnym wieczorem i zostawiamy je otwarte na noc. Wtedy temperatura na dworze jest najniższa wciągu doby i szansa na ochłodzenie mieszkania jest całkiem spora. Jeżeli obawiasz się nocnego ataku insektów, zamontuj w oknach moskitiery.

Osłoń dom przed słońcem
Aby wnętrze domu nie nagrzewało się w ciągu dnia od promieni słonecznych, zamontuj w oknach zasłony, żaluzje lub rolety. Najlepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne, które przy maksymalnym opuszczeniu zapewniają 100-procentowe zaciemnienie. Są one jednak większą inwestycją, więc jeśli nie dysponujesz dużym budżetem wybierz zasłony lub żaluzje. Ciemne barwy pochłaniają więcej światła, a co za tym idzie lepiej ochronią dom przed promieniami. Tego typu osłony są szczególnie potrzebne na oknach zorientowanych w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim.

Mniej prądu!
W czasie upałów rozsądniej korzystajmy z urządzeń elektrycznych i wyłączmy zbędny sprzęt. Bardzo dużo ciepła wytwarza na przykład komputer stacjonarny, więc jeśli nie musimy z niego korzystać, unikajmy włączania go. O upale powinniśmy również myśleć w trakcie planowania… obiadu! Nie planuj potraw z piekarnika lub długiego gotowania na płycie kuchennej. Lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie chłodnika lub orzeźwiającej sałatki.

Wilgotniej znaczy chłodniej
Kiedy w domu doskwiera nam upał, często odczuwamy również nadmierne wysuszenie powietrza. Dobrym rozwiązaniem na podniesienie wilgotności w mieszkaniu jest codzienne spryskiwanie roślin wodą. Przysłuży się to nie tylko wszystkim domownikom, ale również kwiatom. Innym sposobem na upał w domu jest nalanie zimnej wody do wanny. Jeżeli zostawisz drzwi do łazienki otwarte, przyjemny chłód powoli rozprzestrzeni się na cały dom.

Pomoc z marketu
Ulgę w czasie upałów przynieść mogą także różnego typu wentylatory. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od zaawansowania i mocy danego modelu. Jeżeli dysponujesz większą sumą pieniędzy, zainwestuj w klimatyzator. To obecnie najbardziej wydajna i skuteczna metoda ochłodzenia pomieszczeń. Pamiętaj jednak, żeby nie ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę – może grozić to przeziębieniami, anginą i innymi schorzeniami spowodowanymi za dużą różnicą temperatur. Wentylatory i klimatyzatory znajdziesz w sezonie letnim w każdym markecie budowlanym.