Żywe ściany zieleni to nowoczesne odkrycie, oscylujące na styku dwóch dziedzin: ogrodnictwa i architektury wnętrz. Ten innowacyjny trend staje się coraz bardziej powszechny nie tylko w aranżacjach komercyjnych, ale i w mieszkaniach. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie w swoim domu?

Dlaczego warto?

Zielona ściana jest idealna dla wszystkich, którzy cenią sobie obcowanie z naturą oraz lubią relaksować się na świeżym powietrzu i wśród zieleni. Jest naukowo udowodnione, że przebywanie w otoczeniu roślin, wpływa pozytywnie na psychikę i zdrowie. Między innymi niweluje stres i pobudza kreatywność. Ponadto zielona ściana filtruje powietrze, zatrzymuje kurz i nawilża pomieszczenie. Wnosi do mieszkania również niezaprzeczalne walory estetyczne – zawsze będzie wyglądać lepiej, niż nawet dziesiątki kwiatów doniczkowych. Dodatkowym atutem tego rodzaju innowacji jest fakt, że wizualnie powiększa przestrzeń, tworząc małe dzieło sztuki same w sobie.

Co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim to od ciebie zależy z jakich roślin będzie zbudowana ściana. Na rynku jest spory wybór, a najpopularniejszy podział to ściany ze mchu, ściany z roślin, które nie rosną oraz ściany z roślin, które swobodnie będą rozprzestrzeniać się, wychodząc na pomieszczenie. Żadne z nich nie będą jednak uciążliwe dla gospodarzy, ponieważ ściany mają wbudowane systemy nawadniające i nawożące. Są one bezpieczne i można je montować nawet w małych pokojach, nie bojąc się przy tym nadmiernej wilgoci.