Już podczas budowy domu, warto pomyśleć o tym, jak w przyszłości zaaranżujemy okna. Najważniejsze pytanie, jakie wtedy należy sobie zadać to, czy zależy nam jedynie na osłonie przez wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, czy chcemy też zabezpieczyć dom przed realnym zagrożeniem. Jakie rolety do naszych okien wybrać w danym przypadku?

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrze to akcesoria okienne, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców bloków. W dużej mierze służą do zapewnienia nam prywatności wieczorami, kiedy światło w domu jest zapalone, a nie życzymy sobie, żeby ktoś zaglądał nam w okna. Jedną z równie ważnych ról stanowi też ochrona przed nadmiarem promieni słonecznych. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, możemy ograniczyć przepuszczalność słońca do 35%. Jest to ważne, ponieważ chroni nie tylko nasze oczy, ale zapobiega też przegrzewaniu pomieszczeń latem i nie dopuszcza do blaknięcia np. ścian.

Nie należy zapominać również o funkcji estetycznej, jaką spełniają rolety wewnętrze. Dobrze dobrane mogą być prawdziwą ozdobą nie tylko okna, ale i całego pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne

W dzisiejszych czasach rolety zewnętrzne stanowią wręcz integralną część domów. Zamontowane w oknach, chronią nas nie tylko przed słońcem, ale także przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Co najważniejsze, skutecznie odgradzają nas od podglądaczy, a nawet złodziei (specjalne rolety antywłamaniowe). Niektóre modele spełniają również role dźwiękoszczelne (są o wiele skuteczniejsze niż dźwiękoszczelne okna), a także izolatora (przepuszczają jedynie 14% promieni słonecznych).

Rolety zewnętrzne dzielą się ze względu na sposób montażu (na zewnątrz i wewnątrz ścian) oraz na sposób obsługi (elektryczny bądź ręczny).