Wakacje to najlepszy czas na aranżację pokoju, który wraz z początkiem września stanie się dla dziecka miejscem do efektywnej nauki, udanej zabawy i pełnego wypoczynku. O czym pamiętać, projektując przyjazną przestrzeń dla ucznia? Podpowiadamy!

Strefa wiedzy

Najważniejszym meblem w pokoju każdego ucznia jest duże biurko z szufladami, które pomieszczą wszystkie przydatne przybory szkolne. Ważne są jego wymiary – szerokość ok. 80-90 cm, długość nie mniejsza niż 120-150 cm i wysokość dopasowana do wzrostu dziecka. Niezbędne jest także wygodne krzesło z miękkim oparciem. Odpowiednio wyprofilowany model uchroni dziecko przed wadami postawy. Biuro wraz z siedziskiem warto umieścić przy oknie, do którego dociera najwięcej naturalnego światła. Świetnym uzupełnieniem oświetlenia będzie centralna lampa na suficie oraz lampka biurkowa z ruchomą główką.

Kącik do zabawy

W przerwach od nauki dziecko powinno mieć możliwość swobodnej zabawy na podłodze. Poza przestrzenią na ziemi, możemy wygospodarować dla malucha mały stolik z fotelikami w dziecięcych rozmiarach, które sprawdzą się podczas odwiedzin kolegów ze szkolnej ławki. Przestrzeń świetnie uzupełnią zawieszone na ścianie tablice ścieralne, kolorowane naklejki, a najlepszą zabawę dla aktywnych zagwarantują skoczki, linki i drabinki sznurowe. Porządek w pokoju malucha pomogą utrzymać kolorowe pudła i skrzynie.

Oaza odpoczynku

Po całym dniu nauki i zabawy, dzieci potrzebują wypoczynku, który zapewnić może wygodne łóżko z twardym materacem i pościelą z motywem ulubionego bajkowego bohatera. W pokojach o mniejszym metrażu dobrze sprawdzą się łóżka piętrowe, pod którymi zaaranżować możemy miejsce z biurkiem lub kącik do zabawy. Nie zapominajmy o nocnej lampce, która przyda się wszystkim małym molom książkowym.