Okna nieustannie poddawane są działaniom czynników zewnętrznych – słońca, deszczu czy wiatru oraz obciążeń wynikających z ciągłego otwierania i zamykania. I choć producenci okien zapewniają o wysokiej żywotności i trwałości swoich wyrobów, niezbędne jest też ich regularne czyszczenie i konserwacja. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o okna, by przez lata spełniały swoje funkcje i estetycznie się prezentowały.

Dokładne czyszczenie

Dwa razy w roku – wiosną lub latem oraz przed zimą, okna należy dokładnie wyczyścić miękką szmatką namoczoną wodą z delikatnym detergentem. Usuniemy w ten sposób z ich powierzchni zalegający kurz i inne nagromadzone nieczyszczenia. Nie tylko poprawimy dzięki temu wygląd okna, ale i uchronimy jego powierzchnię przed rozwojem grzybów i alg, które niszczą powłokę lakierniczą. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego zestawu przeznaczonego do pielęgnacji konkretnego rodzaju okien – plastikowych, drewnianych lub aluminiowych.

Regularna konserwacja

Raz do roku powinniśmy zadbać również o okucia i uszczelki. Jeżeli żaden z metalowych elementów konstrukcji nie zużył się lub nie obluzował, możemy przystąpić do smarowania ruchomych części okna środkami, które zmniejszą tarcie, zabezpieczą je przed wystąpieniem korozji, a uszczelki uchronią przed przymarzaniem do profili okiennych w czasie mrozów oraz pękania pod wpływem parcenia materiału. Do ich konserwacji najlepiej nada się wazelina techniczna, oliwa do maszyn bądź preparaty oparte na żywicach silikonowych. Konserwację okien przesuwnych i składanych warto powierzyć specjalistom, którzy w pełni bezpiecznie i kompleksowo wyręczą nas w wymianie zużytych elementów.