Wśród postanowień noworocznych często planujemy chęć cięcia domowych kosztów. Jest wiele prostych sposobów na oszczędzanie w domu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Prąd

Opłaty za prąd często pochłaniają dużą część budżetu na media. Jak sprawić, aby kwoty na rachunkach nie przyprawiały o zawrót głowy? Polecamy wymienić wszystkie żarówki na ledowe. Są energooszczędne i zmniejszają zużycie energii nawet o połowę. Wartym rozważenia jest też zakup żarówek z czujnikiem ruchu. Sprawdzą się w korytarzu, na werandzie czy na zewnątrz domu.

Oczywiście zawsze należy pamiętać o gaszeniu światła w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta. Zaoszczędzić można również odłączając od prądu wszystkie nieużywane w danym momencie sprzęty np. ładowarki do telefonów. Pomimo tego, iż nie działają w widoczny sposób, cały czas pobierają energię.

Woda

Punktem wyjścia, jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia wody w domu, jest sprawdzenie szczelności kranów, węża od pralki oraz spłuczki w toalecie. Warto w tym celu skorzystać z usług fachowca, który dokładnie przyjrzy się całej instalacji i od ręki usunie wszelkie usterki. Tym sposobem możemy zaoszczędzić nawet 12 tys. litrów w skali roku.

Zbyt częste pranie to standard w wielu domach. Warto jednak rozplanować je tak, aby włączać pralkę tylko wtedy, kiedy bęben jest całkowicie zapełniony. To pomoże zaoszczędzić nie tylko na wodzie, ale też na środkach chemicznych do prania.

Zmywarka to inwestycja, która się opłaca. Podczas jednego mycia zużywa ok. 13 litrów wody. Dla porównania, na umycie tej samej ilości naczyń w rękach, potrzeba aż 30 litrów. Jednak tutaj również jest istotne, aby włączać ją dopiero po całkowitym zapełnieniu.