Urządzenie jadalni to nie lada wyzwanie, szczególnie wtedy, kiedy nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem tylko musimy ją zmieścić w salonie, który jak wiadomo pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową. Jak uporać się z taką aranżacją? Poniżej znajdziecie kilka pomocnych rad.

Harmonia czy kontrast?

Kącik jadalniany możemy urządzi w harmonii z resztą pomieszczenia, czyli wykorzystać te same kolory, tkaniny i styl. Jeśli jednak lubicie czasami zaszaleć, warto zaaranżować tę strefę na zasadzie kontrastu do części wypoczynkowej.

Duża przestrzeń jadalniana

Jeśli dysponujemy miejscem na umieszczenie pełnowymiarowego stołu, przy którym będziemy celebrować rodzinne posiłki, to jesteśmy szczęściarzami :) Możemy pozwolić sobie na wstawienie ciężkiego w konstrukcji stołu, a zamiast krzeseł od kompletu wykorzystać te lekkie w formie, których rynek oferuje nam pod dostatkiem.

Mała przestrzeń jadalniana

Kiedy na jadalnię możemy przeznaczyć jedynie niewielki kącik w salonie, wykorzystajmy wtedy elementy, które będzie można złożyć czy schować. Duży stół, o którego rogi będziemy się ciągle obijać zastąpmy stołem rozkładanym, który w razie potrzeby będzie można wysunąć i powiększyć. W tej wersji zdecydujmy się na krzesła składane, które w razie potrzeby będzie można schować np. do szafy lub na krzesła przezroczyste, które mniej będą rzucały się w oczy.

W obydwóch przypadkach nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu, które nie tylko pozwoli zobaczyć co jemy, ale stworzy również odpowiedni nastrój.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.