Twoje dziecko właśnie zaczyna naukę? Czas pomyśleć o odpowiednim urządzeniu pokoju, który od teraz będzie miał za zadanie spełniać szereg zupełnie nowych funkcji. W takim pomieszczeniu, przede wszystkim, powinien znajdować się dobrze wyposażony kącik do nauki.

Miejsce do nauki

Najważniejszym meblem w pokoju ucznia jest niezaprzeczalnie biurko. To przy nim będzie spędzać nierzadko nawet godziny na odrabianiu zadań domowych czy oddawaniu się hobby. Dlatego tak ważne jest, aby było odpowiednio dobrane nie tylko do potrzeb dziecka, ale musi też być funkcjonalne i ergonomiczne. Wielu producentów oferuje już biurka i krzesła z regulowaną wysokością. Jest to o tyle ważne, że standardowa ‘dorosła’ wysokość większości biurek jest zdecydowanie nieodpowiednia dla dziecięcego kręgosłupa, co może mieć negatywne skutki w przyszłości.

Organizacja to podstawa

Równie istotna jest organizacja przestrzeni na biurku i w jego najbliższym otoczeniu. Żelazną zasadą jest ta, która mówi o tym, że światło powinno podać zawsze z przeciwnej strony do tej, którą ręką piszemy. To właśnie tam stawiamy lampkę. Poza nią na biurku nie powinno znajdować się zbyt wiele przedmiotów, które mogłyby rozpraszać dziecko. Sprawdzą się za to kontenerki z szufladami – to w nich można trzymać zeszyty, segregatory, przybory do pisania. Ciekawym rozwiązaniem jest też biurko z podnoszonym blatem – w środku zmieszczą się wszystkie najważniejsze akcesoria. Z kolei ściana nad biurkiem to idealne miejsce na półki i tablicę korkową. Tę można wykorzystać do gromadzenia ważnych notatek, ‘przypominajek’ i przytwierdzenia planu lekcji.