Wymiana okien to sporo inwestycja, która może znacznie obciążyć domowy budżet. Warto więc dobrze ją przemyśleć i rozplanować. Najpierw jednak należy upewnić się, że wymiana okien jest naprawdę konieczna.

Widoczne uszkodzenia

Znaczne uszkodzenia okien są widoczne już na pierwszy rzut oka. Podstawą do przemyślenia, czy czas na wymianę stolarki okiennej jest wybita szyba, czy pęknięta rama okna, na przykład w wyniku próby włamania. Tak naprawdę wszystko zależy od skali zniszczeń. Niewielkie uszkodzenia nie zawsze wymagają nowych okien.

Z kolei jeśli okna są wypaczone w wyniku upływu czasu i czynników atmosferycznych, czasem wystarczy jedynie je uszczelnić. Jednak gdy krzywizna jest spora np. odchylenie większe niż 3 mm na długość 1 metra kwalifikuje okna do zmiany.

Słaba izolacja cieplna

Jeśli z roku na rok zimą rachunki za ogrzewanie wzrastają, a latem w domu jest coraz cieplej, może to oznaczać, że okna nie spełniają swojej funkcji izolacyjnej. Słaba termoizolacja to jeden z argumentów przemawiających za remontem, który w tym wypadku może okazać się opłacalną inwestycją. Jej zwrot z pewnością widoczny będzie na rachunkach, szczególnie jeśli wybór padnie na okna energooszczędne.

Słaba izolacja akustyczna

Wraz z latami okna mogą tracić właściwości izolacyjne, jeśli chodzi o akustykę. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wypaczaniem tracą szczelność. Wpływ na akustykę ma również fakt, że w minionych latach technika stolarki okiennej nie była tak posunięta do przodu, jak dziś, kiedy to na rynku dostępne są np. okna akustyczne. To dogodne rozwiązanie dla osób mieszkających w hałaśliwej okolicy.