Rysy i pęknięcia na ścianach spędzają sen z powiek właścicielom wielu mieszkań. Warto znać ich przyczynę, by spać spokojnie oraz wiedzieć, w jaki sposób samodzielnie i skutecznie je usunąć.

Skąd się biorą rysy i pęknięcia na ścianach?

Na powstawanie nieestetycznych pęknięć i rys na ścianach wpływ mają różne czynniki. Wśród najczęstszych wymienić możemy skurcze tynku i naturalne naprężenia materiałów. Niekiedy powodem pojawiania się uszkodzeń jest zły dobór materiałów budowlanych, nieodpowiednie wykonanie prac wykończeniowych, a nawet błędy konstrukcyjne.

Projektując dom warto uwzględnić rodzaj gruntu, na którym on stanie, oszacować ruch samochodów w okolicy i wybrać dobrej jakości beton. Nie zapominajmy o odpowiednim obciążeniu stropu – jego uginanie się również może prowadzić do odkształcania i pękania ścian.

Pęknięcia na ścianach – z różnych powodów

O ile ubytki powstałe w wyniku kurczenia łatwo poznamy po ich szerokości – są mniejszej od 0,3 mm, to rozróżnienie rys naprężeniowych od wad budowlanych może przysporzyć nam sporo problemu. W obu przypadkach powstają bowiem szersze rysy powyżej 0,3 mm.

Jak pozbyć się pęknięć na ścianie?

Likwidacja rys nie należy do trudnych. By się ich pozbyć, wystarczy użyć wypełniacza. W zależności od rodzaju tynku, warto sięgnąć po masę szpachlową gipsową lub cementowo-wapienną. Do usunięcia pęknięć konieczne będzie zastosowanie taśmy z włókna szklanego lub włókniny wraz z zaprawą szpachlową. Dzięki taśmie wzmocnimy ścianę, zaś zaprawa wypełni brzydki ubytek. Poważne pęknięcia warto skonsultować ze specjalistą, na przykład konstruktorem.