Duże przeszklenia nazywane oknami panoramicznymi, to znak rozpoznawczy nowoczesnych wnętrz. Są modne i wprowadzają do domu dużo światła oraz przestrzeni. Niestety posiadają też kilka wad.

Poczuj przestrzeń

Niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych zalet okien panoramicznych jest fakt, że doświetlają pomieszczenia. Dlatego też najczęściej wybierane są do salonów, które są największymi pokojami w domu. Funkcjonują tam jako uchylno-przesuwne drzwi tarasowe, choć nierzadko można spotkać wersje bez możliwości otwarcia, na przykład w sypialniach czy jadalniach. Co jeszcze wpływa na ich popularność? Poczucie przestrzenności oraz harmonii z otoczeniem – nie ma nic piękniejszego niż widok zieleni za oknem.

Przygotuj się na niedogodności

Okna panoramiczne pomimo wielu atutów, mają też swoje wady. To, na co najczęściej narzekają ich użytkownicy to fakt, że zabierają miejsce meblom i sprzętom, które bez przeszkód mogłyby stać pod zwykłą ścianą. Nie do końca sprawdzają się też latem – duże tafle szkła przepuszczają promienie słoneczne, co skutkuje przegrzaniem pomieszczeń. Niezbędne mogą okazać się wtedy rolety zewnętrzne. Wśród minusów tego rozwiązania wymienia się też trudności z utrzymaniem czystości. Tutaj jednak z pomocą przychodzą nowoczesne szyby z powłoką hydrofilową.

Nie wierz w mity

To, co wzbudza najwięcej wątpliwości przed zakupem okien panoramicznych, to obawa przed podwyższonymi stratami ciepła. Tutaj warto podkreślić, że nowoczesne przeszklenia, jeśli są właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone, mogą nawet zmniejszyć straty. Polecamy jednak podczas zakupu zdecydować się na szyby o podwyższonym standardzie izolacji cieplnej.