Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Gromadzi rodzinę oraz gości, towarzyszy nam we wszystkich uroczystościach i ważnych wydarzeniach. Idealnie, jeśli posiadamy jadalnię, a w niej mebel, który pomieści wszystko, co niezbędne. Niestety nie zawsze tak jest. Wtedy już przy zakupie stołu, warto przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania i jakie funkcje ma on faktycznie spełniać.

Salon z aneksem kuchennym

W dobie dzisiejszego budownictwa, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennych. Wtedy to od nas zależy, gdzie w tej przestrzeni wydzielimy strefę jadalną. Nierzadko brakuje na nią miejsca. Najlepszym wyborem będzie wtedy kwadratowy stół przeznaczony dla 4 osób (80x80cm), z możliwością rozłożenia. Na co dzień możemy postawić go pod ścianą lub w rogu – tak, aby nie zabierał zbyt dużo przestrzeni. Nie będzie wtedy optycznie pomniejszał pomieszczenia, ani zabierał miejsce przy aneksie – gotując, musimy mieć swobodę ruchów. Kiedy jednak oczekujemy odwiedzin, możemy postawić go na środku salonu, rozłożyć i wygodnie przyjąć gości.

Przestrzeń bez ograniczeń

Kiedy nie mamy ograniczeń metrażowych, możemy pozwolić sobie na więcej. Świetnym pomysłem są stoły okrągłe – łatwiej pomieścić na nich potrawy, które są łatwo dostępne dla każdej osoby. Przy okrągłym czy owalnym stole zawsze łatwiej zmieścić jest większą ilość ludzi, a każdy z nich będzie mógł komfortowo prowadzić konwersację. Jeśli jednak potrzebujemy mebla dla 10-12 osób, wtedy zdecydowanie polecamy podłużny stół. Ważne jest, że aby zapewnić wygodę gościom, należy przewidzieć minimum 55-60 centymetrów blatu na osobę.