Czyszczenie okna nie powinno ograniczać się jedynie do umycia szyb. Raz na jakiś czas powinniśmy zająć się także ramami, okuciami i uszczelkami, w których gromadzi się kurz, pył oraz inne zabrudzenia.

RAMY OKIENNE
Lekko zabrudzone ramy najlepiej czyścić za pomocą letniej wody z dodatkiem delikatnych środków myjących. Jeżeli mamy doczynienia z mocnymi zabrudzeniami, najlepiej wybrać specjalny płyn czyszczący, który nanosi się na ramę za pomocą miękkiej szmatki. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiedni środek do naszego rodzaju ram – inny do okien drewnianych, a inny do okien plastikowych. Nie używajmy drucianych szczotek ani agresywnych środków czyszczących, ponieważ mogą one zniszczyć powłokę ram okiennych.

USZCZELKI
Uszczelki w ramie okiennej są najbardziej narażonymi na działanie czynników atmosferycznych elementami okien. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy usunąć z nich wszystkie zabrudzenia, a następnie przesmarować gliceryną, olejem do maszyn precyzyjnych lub innym smarem odpowiednim do tego celu.

OKUCIA
Okucia, klamki i zawiasy są elementami odpowiedzialnymi za płynne otwieranie i zamykanie okna. W trakcie czyszczenia okien nie możemy więc o nich zapominać. Ze wszystkich ruchomych części okuć usuńmy kurz, resztki brudu i pył, a następnie przesmarujmy je odpowiednim preparatem, np. smarem lub olejem do maszyn precyzyjnych.

Regularna konserwacja i czyszczenie okien zapewnią nam bezawaryjne użytkowanie okien przez długie lata!