Kominek to niezwykle atrakcyjny element wyposażenia domu, o którym marzy wielu z nas. Jest tak nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale także ze względu na funkcję, którą pełni. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem w swoim domu, podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup.

Dodatkowe źródło ciepła

Kominek kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, dlatego właśnie domownicy uwielbiają się wokół niego gromadzić. Faktycznie w dzisiejszych czasach istnieje wiele rodzajów wkładów kominowych, dzięki którym możemy ogrzać nie tylko salon, ale również całe mieszkanie. Kominek sprawdza się szczególnie w okresach przejściowych, kiedy ogrzewanie centralne nie jest jeszcze włączone, ale w domu można już odczuć chłód. Nigdy nie należy jednak traktować kominka jako jedynego źródła ciepła – z jego użytkowaniem wiąże się regularne dokładanie drewna do paleniska, a nie zawsze musimy mieć na to czas.

Dodatkowe źródło nieporządku

Nie da się ukryć, że kominki wymagają regularnego czyszczenia, co może negatywnie wpływać na próby utrzymania czystości w salonie – po każdym paleniu należy wynosić popiół. Również drewno, którego podręczny zapas najczęściej znajduje się w pomieszczeniu, może zostawiać ślady. Dyskomfort może pozostawiać też specyficzny zapach palonego drewna, niektórzy narzekają również na dym unoszący się w całym domu. Tych kwestii niestety nie da się uniknąć, są one niejako dołączone w pakiecie wraz z kominkiem.

Bezpieczeństwo

Sporna pozostaje również kwestia bezpieczeństwa – co robić, kiedy w domu są małe dzieci lub kiedy jesteśmy zmuszeni pilnie wyjść? Są to sytuacje z którymi każdy radzi sobie indywidualnie i nie ma na nie jednego rozwiązania. Jednak nie można zapominać, że to właśnie zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa podczas użytkowania kominka, powinno być kluczowe przy podejmowaniu decyzji o jego zakupie.