Bezpieczeństwo domu lub mieszkania stanowi priorytet dla każdego z nas. Niestety o ile łatwo jest określić, czy zamki w drzwiach wejściowych działają bez zarzutu, o tyle jeśli chodzi o okna niebezpieczeństwo nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jak to sprawdzić?

Test na wypaczenie

Z uwagi na zmienne warunki pogodowe i różnicę temperatur, okna mają tendencję do wypaczeń. Jeśli na pierwszy rzut oka nie widać krzywizn, wcale nie oznacza to, że okna są bezpieczne. 100% pewności da jedynie przeprowadzenie testu poziomicą. Jeśli krzywizny są mniejsze niż 3 mm na długości metra, można spróbować uszczelnić okna, regulując docisk skrzydła do ościeżnicy. Jeśli jednak krzywizny są większe, oznacza to, że okna nie są już bezpieczne i czas na wymianę.

Test na szczelność

Szczelność okien jest jednym z najważniejszych parametrów. Wpływa na niechcianą cyrkulację powietrza, a więc na obniżenie temperatury, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie. Można to szybko sprawdzić przy pomocy odrobiny dymu (np. ze zgaszone świeczki). Skieruj go w stronę okna i zobacz czy przedostaje się na drugą stronę. Jeśli tak, warto zastanowić się nad wymianą stolarki okiennej.

Test na szczelność

Patrząc na okna masz wątpliwości, czy przetrwają burzę, silny podmuch wiatry, a nawet uderzenie piłką? W takim wypadku nie ma na co zwlekać, należy sprawdzić okna poprzez poruszenie ich, popychanie i delikatne podważenie. Test można przeprowadzić samemu, jednak jest to bardzo ryzykowne i jeśli okna go nie przejdą, to może być również niebezpieczne. W takim wypadku polecamy wezwać fachowca, który zrobi to za nas i od razu naprawi drobne usterki lub zaleci i zaplanuje wymianę okien.