Jesień to czas, w którym przyroda szykuje się do zimowego snu. Jednak dla ogrodników jest to moment, w którym należy wykonać ostatnie prace w ogrodzie, aby móc cieszyć się nim wiosną. O czym należy pamiętać?

Trawnik

Trawniki jesienią kosimy rzadziej, jednak warto pamiętać o ostatnim koszeniu pod koniec października. Ważne, aby nie ścinać trawy zbyt krótko – bez słońca nie będzie tak mocna jak latem. Wskazana jest aeracja – trawie przyda się rozluźnienie i napowietrzenie, zanim przykryje ją śnieg. Obowiązkowe jest wygrabienie opadłych liści i gałązek, zanim przegniją pod wpływem wilgoci. Dzięki temu trawnik będzie wymagał mniejszego nakładu pracy wiosną i szybciej powróci do życia.

Rośliny jednoroczne

Przekwitnięte rośliny jednoroczne pielimy, jeśli znajdowały się w gruncie lub wyrzucamy z donic i skrzynek. Pozostałą ziemię można rozrzucić na rabaty. Pojemniki warto umyć i zimą przechowywać w suchym miejscu.

Rośliny zimujące w gruncie

Wbrew pozorom, większość roślin potrzebuje obfitej ilości wody przed pierwszymi przymrozkami. W tym wypadku opady deszczu mogą okazać się niewystarczające, szczególnie dla roślin dwuletnich oraz zimozielonych. Potrzebują one nawodnienia, które następnie będą czerpać z gleby przez całą zimę.

Oczko wodne

Oczko wodne należy oczyścić z liści i innych naleciałości. Rośliny, które nie wytrzymają zimy, warto przenieść w odpowiednie miejsce i zadbać o dogodną dla nich temperaturę. Sprytnym pomysłem jest rozciągnięcie siatki nad taflą wody – ułatwi to sprzątanie oczka wiosną.