Odpowiedni montaż i ustawienie zakupionego telewizora to podstawa komfortowego oglądania ulubionych programów i filmów. Zastanawiasz się, jaki uchwyt do telewizora wybrać? Polecamy nasz poradnik!

Na samym początku powinieneś zastanowić się czy wolisz ustawić telewizor na komodzie lub niskiej szafce czy też zawiesić go na specjalnym uchwycie. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

Telewizor na komodzie

Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość schowania w szafce różnych akcesoriów elektronicznych: odtwarzacza dvd, kabli, pilotów, płyt, itp. Łatwo też przestawić szafkę z telewizorem i zmienić jego ustawienie w domu. Wadą komody jest niewątpliwie jej cena.

Telewizor na uchwycie

Specjalny uchwyt do telewizora jest z pewnością tańszym rozwiązaniem. To rozwiązanie ma też inne zalety. W pomieszczeniu zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, a duże i płaskie telewizory zdecydowanie lepiej prezentują się na ścianie niż na topornej komodzie. Minusem uchwytu jest trudniejszy montaż, utrudnione przeniesienie telewizora w inne miejsce oraz brak miejsca na dodatkowy sprzęt elektroniczny

Naszym zdaniem przy obecnych rozmiarach telewizorów, lepiej zdecydować się na uchwyt. Jak wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora?

  • Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozstaw śrub montażowych w telewizorze (VESA). Na opakowaniu uchwytu sprawdźmy maksymalną przekątną telewizora, jaka może zostać do niego przymocowana.
  • Uchwyt bez regulacji – przymocuje nasz telewizor do ściany na stałe w jednej płaszczyźnie. Dobre rozwiązanie, jeśli oglądamy telewizję zawsze z jednego miejsca i nie potrzebujemy obracać telewizora.
  • Uchwyt obrotowy – umożliwia obracanie telewizora w pionie i w poziomie. Ten uchwyt powinny wybrać osoby, które chciałyby oglądać telewizję z różnych miejsc w pomieszczeniu, np. z sofy, z fotela i przy stole jadalnym.

Pamiętajmy, że środek ekranu powinien być ustawiony na wysokości naszego wzroku, podczas siedzenia na sofie. Ma to szczególnie duże znaczenie w małych pomieszczeniach. Jeśli umieścimy telewizor zbyt wysoko, będziemy czuli się jak w pierwszym rzędzie podczas seansu kinowego!