Tapeta to prosty sposób na zmienienie charakteru każdego wnętrza. Nadaje się zarówno do kuchni, łazienki, jak i sypialni. Jak wybrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia? Kilka praktycznych rad znajdziesz poniżej!

Tapety papierowe

Tapety papierowe, mogą być wykonane z jednej lub z dwóch warstw papieru. Nie nadają się do pomieszczeń narażonych na wilgoć, nie są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich plusem jest cena, łatwość w usuwaniu oraz liczba dostępnych wzorów.

Tapety winylowe

Ich wewnętrzna warstwa wykonana jest z papieru, a wierzch z winylu, który jest odporny na zarysowania. Taka tapeta jest niepodatna na działanie wilgoci, zmywanie, a nawet szorowanie oraz na działanie promieni słonecznych. Mamy dwa rodzaje tapet winylowych: płaskie i spienione. Te pierwsze są cienkie i gładkie, natomiast te drugie są grubsze, dlatego dobrze się sprawdzą w zamaskowaniu nierówności ścian. Tapety winylowe świetnie spełnią swoją rolę w łazience czy kuchni.

Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego swoją strukturą przypominają tkaninę naturalną. Są odporne na wilgoć, ogień i uszkodzenia mechaniczne. Po położeniu można je pomalować farbą emulsyjną lub winylową. Świetnie sprawdzą się w kuchni lub łazience, a nawet wyłożone na zniszczonej ścianie. Problemy pojawiają się, kiedy chcemy je wymienić – tapety z włókna szklanego odchodzą razem z tynkiem.

Tapety na fizelinie

Ich zewnętrzna warstwa jest papierowa lub winylowa, natomiast wewnętrzna wykonana jest z wysokiej jakości flizeliny. Dobrze kryją nierówności ścian i tłumią hałas. Łatwo się ją zakłada (wystarczy na dany fragment ściany położyć klej) i zdejmuje.

Tapety tekstylne

Wierzchnia warstwa takich tapet pleciona jest z mieszanki włókien naturalnych, np. lnu, bawełny, jedwabiu, lub syntetycznych np. poliestru czy wiskozy. Są wyjątkowo miękkie i posiadają ciekawy efekt cieniowania. Nie są odporne na działanie promieni słonecznych. Minusem jest niestety dosyć wysoka cena, ale są za to bardzo dekoracyjne.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.