Urządzasz nowy dom albo czeka Cię remont mieszkania i wybór kolorów ścian? Jednak poza wyborem odcieni, zastanawiasz się, jaki rodzaj farby wybrać? Asortyment w sklepach wcale nie ułatwia tej decyzji. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych rad.

Do malowania ścian wewnętrznych użyj farb emulsyjnych, które są najpopularniejsze, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim nadają sie do pomalowania prawie każdej powierzchni, tynku, karton- gipsu, cegły, drewna, betonu czy tapet. Farby te są gęste, co powoduje, że po rozcieńczeniu ich wodą są bardzo wydajne. Ich kolejną zaletą są właściwości, które powodują, że po nałożeniu farby na pędzel czy wałek nie kapią. Występują w macie, półmacie i połysku.

Farby emulsyjne, dzielą się na kilka rodzajów w zależności od tego, na jakich dodatkowych cechach produktu Ci zależy, wybierz jedną z poniższych:

  • farby akrylowe – ich spoiwem jest żywica akrylowa, która powoduje, że są odporne na ścieranie i działanie wilgoci. Łatwo się je nanosi i schną dosyć szybko, a po wyschnięciu zmieniają odcień na jaśniejszy. Nadadzą się do pomalowania pomieszczeń gospodarczych czy garażu.
  • farby lateksowe – kauczuk zawarty w ich składzie powoduje, że są bardzo odporne na działanie wilgoci, promieni słonecznych, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i czyszczenie. Kolejną ich zaletą jest paroprzepuszczalność, co sprawia, ze na ścianach nie powstanie grzyb. Szybko wysycha i dobrze kryje malowaną powierzchnię. Wszystkie te cechy sprawiają, że świetnie znajdą swoje zastosowanie w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia.
  • farby winylowe – zawierają polioctan winylu, są mało odporne na wilgoć. Minusem tych farb jest fakt, że pomalowane nimi ściany szybko sie brudzą, natomiast plusem to, ze łatwo je umyć, do zakupu może również zachęcić niska cena. Farby akrylowo-winylowe to mieszanka podstawowych rodzajów, ich cechy zależą od proporcji, w których zostały wymieszane. Mieszanka tych dwóch rodzajów powoduje, ze farba będzie bardziej wytrzymała i elastyczna od farby akrylowej. Farby te będą dobrze kryły malowaną powierzchnię i będzie można ją łatwo zmyć.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.