Święta coraz bliżej – najwyższy czas zająć się dekoracją domu! Stroiki świąteczne czy wieńce na drzwi to świetny sposób, aby stworzyć świąteczny klimat we własnych czterech ścianach.  Dzisiaj podpowiadamy, jak samemu zrobić wieniec świąteczny!

Jak przygotować bazę pod świąteczny wieniec?

jak zrobić wieniec świąteczny

Przygotowanie każdego stroika świątecznego powinniśmy zacząć od przygotowania bazy z gałązek. W kwiaciarniach i sklepach florystycznych dostępne są wiklinowe wianki, które ułatwią nam prace. Za pomocą drucika przyczepiamy do takiego wianka gałązki jodły czy świerku. Warto użyć świeżych, a nie sztucznych roślin, aby wokół ozdoby unosił się piękny zapach świąt. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotować taki wianek z gałązek, w wielu kwiaciarniach można kupić gotowe plecionki, które wymagają jedynie udekorowania.

Czym ozdobić wieniec świąteczny?

jak zrobić wieniec świąteczny

Gotową bazę przygotowaną z pachnących gałązek możemy dowolnie udekorować. Warto wykorzystać dary natury: suszone plastry pomarańczy, szyszki, laski cynamonu, orzechy, gwiazdki anyżu, liście ostrokrzewu czy owoce dzikiej róży. Jeśli chcemy nadać kompozycji odrobinę żywszego koloru, dodajmy do niej kolorowe wstążki lub pomalujmy niektóre elementy specjalną farbą (np. orzechy na złoto).

jak zrobić stroik świąteczny

Jeśli stroik świąteczny ma leżeć na stole czy komodzie, warto dodać do niego świeczki. W migoczącym i ciepłym świetle taki wieniec świąteczny będzie wyglądał jeszcze piękniej!

jak zrobić stroik świąteczny

Stroiki świąteczne nie tylko ze świeżych gałązek!

jak zrobić stroik świąteczny

Jeśli szukasz bardziej oryginalnego pomysłu, możesz pokusić się o przygotowanie stroika z innych materiałów niż gałązki świerkowe. Bardzo fajne kompozycje powstają z szyszek, mchu, korków po winie, orzechów, kolorowych bombek czy suszonej gałązek drzew liściastych  pomalowanych na różne kolory. Przy tworzeniu takich stroików świątecznych przyda się klej w pistolecie, który bardzo ułatwi nam scalenie poszczególnych elementów w kształt wieńca.

jak zrobić wieniec świąteczny