Dla osób, które pracują w domu wygodny gabinet lub kącik do pracy to podstawa zawodowego sukcesu. Zobaczcie, jak urządzić domowe biuro, aby zapewnić sobie odpowiednie otoczenie sprzyjające skupieniu i pomysłowości. 

 1. Miejsce – kącik do pracy możemy zorganizować gdziekolwiek: w holu, salonie, sypialni, a nawet w kuchni! Postarajmy się przy tym, aby wyposażenie biura harmonizowało z otoczeniem – żeby całe wnętrze było spójne. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, biurko może być wysuwane z meblościanki, podwieszone, ukryte w szafie, opuszczane lub na kółkach. Jeżeli przy biurku chcemy przyjmować interesantów, powinniśmy oddzielić je od reszty mieszkania – stwórzmy osobną przestrzeń do pracy i osobną dla życia rodzinnego.
 2. Strony świata – idealnym miejscem na domowe biuro jest strona północna lub wschodnia – rozproszone  światło sprzyja pracy.
 3. Kolory – dobór kolorów powinien zależeć od rodzaju pracy jaką wykonujemy.
 • Żółty – sprzyja pracy umysłowej, logicznemu myśleniu, poprawia koncentrację, inspiruje i stymuluje staranność. Ułatwia także przyswajanie wiedzy i skupienie się na szczegółach.
 • Niebieski i zielony – uspokajają i inspirują.
 • Czerwony – dodaje energii, stymuluje do aktywnego działania. W nadmiarze może jednak działać destrukcyjnie!
 • Pomarańczowy – jest bardziej konstruktywny, inspirujący i twórczy. Dodaje energii i służy psychice.
 1. Biurko – ergonomiczne biurko powinno mieć wymiary 80x90x130 i wysokość 72-75cm, (80-85cm dla wyższych osób). Biurko ma idealną wysokość, kiedy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby przy nim siedzącej jest prosty. Nogi osoby siedzącej powinny spokojnie spoczywać na ziemi. Często stosowane są specjalne podnóżki lub piłki pod nogi, które umożliwiają zmianę położenia stóp podczas pracy siedzącej. Dobrym rozwiązaniem są także biurka z regulowaną wysokością blatu. Wielkość biurka  zależy oczywiście od typu pracy. Niektórym wystarczy tylko podłużna konsola czy jeżdżący, mobilny stoliczek, który umożliwia dokończenie pracy w fotelu, na kanapie czy nawet w łóżku.
 2. Krzesło – krzesło powinno być ergonomiczne. Jeśli pracujesz 6-8h dziennie w pozycji siedzącej, pomyśl o dobrym i profesjonalnym krześle biurowym. Nie daj się skusić designerskim wyglądem krzeseł, które nie nadają się do pracy. Tu najważniejsza jest ergonomia! Wysokość oparcia, głębokość siedziska i podłokietniki powinny być regulowane, a oparcie tak wyprofilowane, aby idealnie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dobrze również, gdy krzesło jest obrotowe. Dzięki temu nie musimy skręcać tułowia, gdy chcemy po coś sięgnąć.
 3. Oświetlenie – światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, powinno padać z lewej strony dla osób praworęcznych, a z prawej dla osób leworęcznych. W ten sposób zmniejszamy kontrasty i eliminujemy cień padający na przestrzeń roboczą. Do pracy wybierzmy lampy z obrotowym ramieniem i główką. Wybierajmy żarówki energooszczędne o mocy 28W lub LEDy, które pozwolą zaoszczędzić sporo energii. Warto również pamiętać, że do pracy najlepsze jest światło o chłodnej barwie.
  jak urządzić domowe biuro
 4. Ustawienie klawiatury i monitora – złe zaprojektowanie miejsca pracy może skończyć się bólami kręgosłupa szyjnego, przegubów dłoni czy zmęczeniem oczu. Aby tego uniknąć należy dobrze ustawić monitor i klawiaturę. Minimalna odległość osoby pracującej od ekranu powinna wynosić 40–75cm, a górna krawędź ekranu nie powinna znajdować się powyżej linii oczu. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm. Klawiatura powinna być ustawiona na takiej wysokości, aby dłonie i przedramiona osoby piszącej spoczywały swobodnie na blacie i tworzyły z osią ciała kąt prosty.
 5. Miejsce na przybory i dokumenty – przybory najlepiej trzymać na biurku w tzw. organizerze. Na dokumenty najlepiej sprawdzą się otwarte regały o głębokości min. 28cm, w których grzbietami możemy przechowywać dokumenty w segregatorach czy teczkach.
 6. Tablica – korkowa lub na magnesy to świetne miejsce do gromadzenia inspiracji lub karteczek z ważnymi informacjami.
 7. Coś zielonego – po kilku godzinach pracy dobrze jest odprężyć wzrok patrząc na coś zielonego. Możemy po prostu wyjrzeć przez okno. We wnętrzu najlepiej sprawdzą się zielone rośliny, które nie tylko zrelaksują nasz wzrok, lecz także stanowią ozdobę pomieszczenia i oczyszczają powietrze.