Październik to ostatni moment, aby odpowiednio zabezpieczyć okna przed zbliżającą się zimą. Odpowiednie zabiegi konserwacyjne pozwolą nam ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami, kiedy słupki rtęci spadną już poniżej zera, a także zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu.

  1. Dokładne umycie okna
    Przygotowanie okien do zimy rozpoczynamy od ich dokładnego umycia. Do tych prac powinniśmy wybrać w miarę ciepły, lecz niesłoneczny dzień. Przy temperaturze poniżej zera woda będzie zamarzać i utrudniać mycie. Do mycia wybierzmy odpowiednie środki – inny do szyb, a inny do ram. Nie należy używać agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić strukturę okna. Ramy można myć na przykład rozpuszczonym płynem do mycia naczyń. Jeżeli mamy okna drewniane, po ich umyciu warto zdecydować się na specjalny środek konserwacji i pielęgnacji drewnianych powierzchni okien lub drzwi.
  1. Sprawdzenie stanu okien
    Kolejnym etapem prac jest sprawdzenie stanu okien. Sprawdź, czy wszystkie okna swobodnie się otwierają i czy wszystkie klamki są sprawne. Warto również skontrolować siłę docisku skrzydła okna do ramy. Wystarczy wziąć kawałek kartki papieru i wsunąć między skrzydło a ościeżnicę. Jeżeli z łatwością wysuniesz papier, może oznaczać to, że okucia wymagają regulacji.  Najlepiej wezwij wtedy fachowca, które profesjonalnie wyreguluje Twoja okna. Dzięki temu zimą nie zanotujesz strat części ciepła.
  2. Konserwacja uszczelek
    Najważniejszym etapem konserwacji okien przed zimą jest sprawdzenie uszczelek. Jeżeli zauważysz, że uszczelki są popękane, naderwane lub straciły swój pierwotny kształt,  musisz dokonać ich wymiany. Przed zimą to szczególnie konieczne, ponieważ to właśnie uszczelki w wielkiej mierze odpowiadają za energooszczędne parametry okien. Uszczelki w dobrym stanie wystarczy pokryć ochronną warstwą smaru silikonowego lub wazeliny technicznej.