Dom lub mieszkanie powinny być oazą bezpieczeństwa i spokoju, jednakże ze względu na wiele cennych, gromadzonych latami przedmiotów, coraz częściej stają się celem złodziei. Czy możemy temu zapobiec?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że niektóre okna, reklamowane jako „antywłamaniowe”, tak naprawdę antywłamaniowe są tylko z nazwy. Prawdziwe okno o tych właściwościach posiada certyfikat i ma za zadanie zatrzymać niepożądaną osobę przed wtargnięciem przez tak zwany „czas oporu”. Oznacza to, że pomimo wzmocnionych szyb, okuć  i klamek, jedynie opóźniają one dostanie się do środka.

Zatem jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, warto rozważyć instalację czujników ruchu, aktywujących alarm zaraz po wykryciu włamywacza. Niestety jest to dosyć kosztowna inwestycja i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Na szczęście istnieje tańsze rozwiązanie, którym jest montaż kontaktorów. Są to magnetyczne czujniki otwarcia, które z powodzeniem można założyć na każde okno i drzwi balkonowe. Ich największym plusem jest fakt, że wykrywają każdą próbę włamania już na samym jego początku, czyli o wiele szybciej niż wspomniane czujki ruchu.

Dbając o bezpieczeństwo, nie należy zapominać o drzwiach wejściowych. W tym przypadku podstawą, o którą trzeba zadbać w pierwszej kolejności, jest zamek patentowy. Musi on posiadać atesty gwarantujące jego niezawodność. Nie zawadzi również łańcuch oraz wizjer, które mogą ustrzec nas przed niechcianym kontaktem z obcymi.

W kwestii bezpieczeństwa, w której w grę wchodzi nasz dobytek, a czasem nawet zdrowie lub życie, warto zainwestować w certyfikowane drzwi i okna oraz dodatkowe zabezpieczenia, które zapewnią nam skuteczną ochronę i spokój ducha.