Dzisiaj wybieramy blat kuchenny! :) Idealny blat powinien być oczywiście odporny na zarysowania, wytrzymały i estetyczny. Jak połączyć te wszystkie cechy? Przewodnik po dostępnych na rynku materiałach znajdziecie poniżej.

Blat laminowany

Jego przewagą jest ogromny wybór dekorów – od laminatów imitujących blat drewniany, aż po blaty kamienne. Jest mało odporny na zarysowania, ale za to odporny na plamy. Nie blaknie ani nie żółknie pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie wymaga konserwacji i zachęca atrakcyjną ceną.

Blat drewniany

Wyróżnia się przede wszystkim ciepłym i naturalnym odcieniem. Wytrzymały na wysokie temperatury (ale nie za wysokie :) ). Brytfanny prosto z pieca lepiej na niego nie stawiać, chyba, że posiadamy blat z drewna egzotycznego. Blaty drewniane są także odporne na zarysowania. W razie uszkodzenia wierzchnią warstwę wystarczy zeszlifować i ponownie zaimpregnować.

Blat betonowy

Wytrzymały i ciężki – to jego główne cechy. Dużą zaletą jest możliwość odlewania dowolnych kształtów, a nawet zlewozmywaków oraz nieograniczona ilość wybarwień i wzorów.

Blat kamienny

Marmur, trawertyn czy granit to przede wszystkim solidność i elegancki wygląd. Najbardziej wytrzymały, odporny na zarysowania i temperatury jest blat granitowy. Tutaj za jakością idzie cena, więc będzie trzeba za niego naprawdę sporo zapłacić. Należy pamiętać o regularnej impregnacji takiego blatu.

Blat z kompozytu

Mieszanka skał i żywicy pozwala na tworzenie dowolnych form i kształtów, łącznie z wbudowanymi zlewozmywakami i ociekaczami. Odporne na plamy, wysokie temperatury i uszkodzenia, które w razie potrzeby można naprawiać.

A Wy macie jakieś swoje spostrzeżenia na temat blatów kuchennych? Jakie Waszym zdaniem sprawdzą się najlepiej?

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.