Jesienne i zimowe wieczory zapadają naprawdę wcześnie i tak naprawdę od godzin popołudniowym w naszych domach brakuje przyjemnego naturalnego światła słonecznego. Jak wprowadzić światło do pomieszczeń przy tak krótkim dniu?

Przede wszystkim oświetlenie

Odpowiedni dobór świateł pozwoli stworzyć we wnętrzu przyjemną atmosferę i sprawi, że długie zimowe popołudnia nie będą już takie ponure. Pamiętajmy, że do dyspozycji mamy kilka wariantów oświetlenia:

  • ogólne – które rozświetli całe pomieszczenie z góry,
  • strefowe – na przykład nad blatem kuchennym czy biurkiem do pracy,
  • punktowe – które najczęściej pełni funkcje dekoracyjne.

Światłem rozproszonym warto również doświetlić kącik telewizyjny czy okolice kominka. Uspokoi to rozedrgany obraz pochodzący z ekranu lub płomieni.

Odpowiednie farby, meble i materiały

Przy urządzaniu mieszkania warto zastanowić się czy nie rozświetlić danego pomieszczenia poprzez zastosowanie odpowiednich farb. Promienie światła najlepiej odbijają farby półmatowe lub dekoracyjne – perłowe i metaliczne. Nie musimy od razu decydować się na pomalowanie wszystkich ścian taką farbą. Czasem wystarczy jeden pas takiej farby, aby uzyskać zadowalający efekt.

Przyjemne refleksy i dodatkowe doświetlenie pomieszczenia można uzyskać dzięki meblom z lakierowanymi frontami, elementom z polerowanej stali czy szkła. Takie gładkie powierzchnie będą odbijać światło i ożywią nasz dom.

Błyszczące dodatki

Zimą warto zdecydować się na dekoracje domu, które sprawiają wrażenie błyszczących, lekkich i odbijających światło. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju świeczniki, lampiony i latarenki, które będą migotać radosnym płomieniem świec i staną się kolejnym źródłem przyjemnego rozproszonego światła.