1 września coraz bliżej i w wielu domach trwają przygotowania do nowego roku szkolnego. Poza podręcznikami i piórnikami, warto także zadbać o komfortowe miejsce do nauki dla naszych pociech. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń pomoże dziecku skupić się na nauce, a także zadba o jego zdrowie, komfort i samopoczucie. Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?

Gdzie ustawić biurko?
Najlepsze oświetlenie uzyskamy stawiając biurko blisko okna. Naturalne światło dzienne jest najlepsze dla zdrowia i samopoczucia dziecka – przy nim oczy męczą się najwolniej. Unikajmy takiego ustawienia, gdy dziecko będzie siedziało plecami do drzwi. W ten sposób może odczuwać dyskomfort – nie widzi, kto wchodzi do pokoju, a nagły dźwięk otwieranych drzwi będzie straszyć
uczące się dziecko.

Dobór mebli
Podstawowym kryterium doboru mebli dla naszego dziecka powinien być jego wzrost. Sprawdźcie, jaki rozmiar mebli będzie odpowiedni dla Waszej pociechy:

  • Wzrost 93-116 cm – siedzenie na wysokości 26 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 46 cm
  • Wzrost 108-121 cm – siedzenie na wysokości 31 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 53 cm
  • Wzrost 119-142 cm – siedzenie na wysokości 35 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 59 cm
  • Wzrost 133-159 cm – siedzenie na wysokości 38 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 64 cm
  • Wzrost 146-176 cm – siedzenie na wysokości 43 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 71 cm
  • Wzrost 159-188 cm – siedzenie na wysokości 46 cm od podłogi, blat biurka na wysokości 76 cm

Blat biurka powinien być na tyle duży, aby maluch swobodnie mógł rozłożyć na nim książki, zeszyty, kredki i inne potrzebne mu materiały. Nie umieszczajmy pod biurkiem dodatkowych półek lub szafek. Dziecko powinno swobodnie przemieszczać się wzdłuż biurka na krześle i mieć dostęp do całej powierzchni blatu.

Krzesło dopasowane do wzrostu naszego dziecka musi zapewnić mu prawidłową postawę podczas nauki: proste plecy, ręce oparte na blacie pod kątem 90 stopni do ciała, nogi oparte o podłogę i ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni. W ten sposób zadbamy o jego kręgosłup, komfort i zdrowie.

Inspirujące kolory
W kąciku do nauki nie bez znaczenia jest również dobór kolorów. Ściany najlepiej udekorować barwami chłodnymi: szarości, beże, a także zielony i niebieski sprzyjają skupieniu i stymulują mózg do pracy. Kolory takie jak żółty, pomarańczowy czy czerwony mogą stanowić jedynie delikatne akcenty w pokoju dziecka. Pamiętajmy, że kolorystyczny misz-masz będzie rozpraszał nasze dziecko.
Dlatego lepiej wybierzmy stonowane zestawienia barw, które sprawią, że pokój dziecka będzie oazą spokoju i ulubionym miejscem do nauki i zabawy.