Urządzenie pokoju dla dorastającego nastolatka to nie lada wyzwanie. W domu panuje burza hormonów, której musicie sprostać. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zapytaj swoje dziecko o zdanie. Z pewnością będzie chciało wyrazić swoją osobowość lub zainteresowania poprzez elementy wyposażenia wnętrza i kolorystykę. Dużo chętniej Twoja pociecha będzie gościć swoich rówieśników w pokoju, z którym się utożsamia. Wspólne urządzanie pokoju pomoże zbliżyć Ci się do niego i nauczy Was trudnej sztuki kompromisu.

Co powinno znaleźć się w pokoju nastolatka?

Na pewno pojemna szafa! Twoje dziecko rośnie, tak samo rośnie ilość ubrań, którą posiada, a co za tym idzie przestrzeń potrzebna na jej przechowywanie. Kolejnym niezbędnym elementem są półki oraz regał na książki i przybory szkolne. Mogą być wiszące, stojące lub takie zajmujące całą ścianę. Wszystko zależy od Waszego pomysłu i oczywiście układu pomieszczenia. Kolejna rzecz? Łóżko! To królestwo naszych pociech. W tym wieku, spędzają w nim każdą wolną chwilę, tu śpią, słuchają muzyki, oglądają filmy, itd. Dobrze, jeśli obok znajdzie się miejsce na stolik nocny, na którym będzie można odłożyć lekturę szkolną. Idealnie, jeśli wielkość pomieszczenia pozwoli na ustawienie puf dla odwiedzających gości, czy rozłożenie dodatkowego łóżka dla przyjaciół, którzy zostaną na noc.

Miejsce do nauki

Dobrze wiemy, że nasi zbuntowani nastolatkowie najchętniej całymi dniami leżeliby na kanapie lub łóżku. Jednak czasami muszą wstać i odrobić lekcje, do których przyda im się biurko, które przede wszystkim powinno być dobrze oświetlone. Jego wielkość zależy od przestrzeni, którą dysponujemy. Ciekawym pomysłem, jest pomalowanie fragmentu ściany nad biurkiem farbą tablicową – będzie można na niej zapisać najważniejsze informacje lub plan lekcji. Pamiętaj również o oświetleniu. Poza centralnym punktem świetlnym, niech znajdzie się miejsce na wprowadzenie bardziej nastrojowego klimatu, poprzez kinkiety, lampy stojące lub inne świecące elementy dekoracyjne.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.