Mieszkania na poddaszu mają swój wyjątkowy urok i klimat. Nawet mimo niewielkiego metrażu, wysokiego położenia i problematycznych skosów, stwarzają one niezliczone możliwości aranżacyjne, pozwalające na wykreowanie wygodnej przestrzeni do pracy, wypoczynku i gotowania. Jak wykorzystać potencjał poddasza? Jak je zaadaptować, by było nie tylko ładne, ale i funkcjonalne?

Wrażenie przestronności

Liczne skosy czy elementy więźby dachowej pomniejszają wizualnie poddasze, dlatego przy jego aranżacji unikajmy stawiania dodatkowych ścian, ścianek przesuwanych czy przepierzeń. Zwłaszcza w miejscach z małą liczbą okien i niewieloma źródłami światła, ważne jest stworzenie wrażenia otwartej przestrzeni. Pozwolą nam je uzyskać istniejące już kominy, ściany nośne czy słupy, które doskonale sprawdzą się do wyznaczania modułów funkcjonalnych w mieszkaniu na poddaszu.

Meble na wymiar

W maksymalnym wykorzystaniu nieregularnych przestrzeni na poddaszu pomocne będą meble na wymiar, dopasowane do nachylenia stropu i wysokości ścianki kolankowej. Przy najwyższych pionowych ścianach najlepiej sprawdzą się duże i pojemne meble, zaś w nietypowych wnękach ustawić możemy głębokie szuflady, skrzynie na kółkach lub materiałowe kosze, które pomieszczą domowe drobiazgi. Pamiętaj – im niższe stoliki i regały wybierzesz, tym wyższe wydawać się będzie mieszkanie.

Optyczne powiększenie

Mieszkanie na poddaszu będzie wydawać się większe, jeśli pomalujemy je jasnymi kolorami – perłowymi bielami, ciepłymi beżami czy delikatnymi błękitami, a na podłogach położymy panele w jasnych odcieniach bez mocno widocznych słojów. Efektu przytłoczenia unikniemy wieszając na ścianach lustra i oddzielając strefę prywatną od ogólnodostępnej drzwiami z przepuszczającego światło mlecznego szkła.