Niezależnie od tego czy spędzamy w niej dużo czasu przygotowując posiłki dla całej rodziny, czy parzymy w niej tylko poranną kawę, kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i dobrze zaplanowana. Jak urządzić małą kuchnię?

Organizacja pracy

Podstawą każdego zadania jest dobra organizacja miejsca pracy, to samo tyczy się kuchni. Najlepiej wydzielić w niej strefy potrzebne do przygotowania posiłków. Ich podstawowymi elementami są zlewozmywak (przygotowanie), kuchenka (obróbka) i lodówka (przechowywanie). Pamiętaj, aby pomiędzy tymi sprzętami zachować miejsce na odłożeniem produktów, znacznie ułatwi Ci to gotowanie. Zaplanuj także wiszące szafki, dzięki którym zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Odpowiednie kolory, meble i dodatki

Tutaj pisaliśmy o tym, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, to samo tyczy się oczywiście kuchni. Jasne, gładkie i jednolite szafki stojące i wiszące będą zdecydowanie mniej rzucać się w oczy, a zaakcentowanie pasa pomiędzy nimi lub jednej ze ścian ciemniejszym kolorem nada pomieszczeniu głębi. Fronty szafek wiszących możesz wykonać ze szkła, dodatkowo podświetlenie ich wnętrza stworzy wrażenie większej przestrzeni. Zrezygnuj z niepotrzebnych kolorowych dodatków, w małej kuchni wprowadzą one tylko niepotrzebny chaos.

Więcej niż 1 lampa!

Oświetlenie bardzo wpływa na odbiór całego wnętrza, poza głównym punktem światła zaplanuj dodatkowe. Jeśli decydujesz się na szafki wiszące nad blatem, koniecznie pamiętaj o oświetleniu podszafkowym, które oświetli Twoje miejsce pracy. Tutaj świetnie sprawdzi się aluminiowa listwa z paskiem led. Jeśli przestrzeń nad blatem roboczym została pusta, koniecznie dodaj do niej dwie lub trzy delikatne lampy wiszące. Nie dosyć, że świetnie doświetlą pomieszczenie, to nadadzą mu jeszcze lekkości.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.