Dla alergika dom powinien być azylem wolnym od szkodliwych alergenów. Poza częstym sprzątaniem i wietrzeniem mieszkania, warto zadbać też o odpowiednie jego urządzenie, wybierając produkty przyjazne choremu. Czyli jakie?

Podłogi

Aranżując dom alergika, warto zrezygnować z futrzanych dywanów, w których roi się od roztoczy i grzybów pleśniowych. Dobrym pomysłem jest pokrycie podłóg panelami lub płytkami, które można sprzątać na mokro.

Okna

W ciężkich zasłonach szybko gromadzi się kurz, ciężko je też wyprać. W oknach lepiej sprawdzą się lekkie firanki lub rolety.

Szafki

Szafki w domu alergika powinny być pozbawione otwartych półek zbierających kurz. Idealnym rozwiązaniem będą przeszklone regały, które pomieszczą książki i drobne bibeloty. Same meble należy czyścić środkami, które nie zawierają substancji drażniących skórę i drogi oddechowe.

Rośliny

Możemy też ograniczyć liczbę roślin w doniczkach, podatnych na rozwój pleśni. Same rośliny powinniśmy również przecierać regularnie pod prysznicem w celu usunięcia kurzu.

Malowanie

Do malowania wnętrz używać należy farb pozbawionych rozpuszczalników i amoniaku, które silnie uczulają. Farby nietoksyczne posiadają na opakowaniu atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Meble

Zadbajmy też o dobór materiałów tekstylnych, z których wykonane są fotele i kanapy. Zamiast tapicerowanych mebli, lepiej wybierać te ze skóry lub winylu. Świetnym wyborem do sypialni będzie łóżko drewniane. Warto rozważyć także zakup pościeli antyalergicznej i odkurzacza wyposażonego w specjalne filtry, którym powinniśmy czyścić łóżko.