Przed nadejściem zimy warto przygotować i zabezpieczyć odpowiednio meble ogrodowe, aby służyły domownikom przez wiele następnych sezonów. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane i zabierzmy się do pracy!

Meble ogrodowe z plastiku

Krzesła i stoły ogrodowe wykonane z plastiku są raczej odporne i nie wymagają specjalnego zabezpieczenia. Lepiej schować je jednak przed dużymi mrozami do altany czy garażu, ponieważ plastik może skruszeć i stać się łamliwy.

Drewniane meble ogrodowe

Meble ogrodowe z drewna należy przetrzeć wilgotną ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Nie powinniśmy chować ich na zimę do domu, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spowodować rozeschnięcie drewna. Najlepszym miejscem będzie dla nich na przykład garaż – chłodne, suche i przewiewne miejsce.

Meble z wikliny i rattanu

Przed schowaniem ich w suche, przewiewne miejsce możemy przetrzeć je roztworem wody z solą lub octem. Pamiętajmy, aby nie przykrywać ich folią, ponieważ bez przewiewu możemy dopuścić do rozwoju pleśni w plecionce mebli.

Żeliwne lub stalowe meble ogrodowe

Najważniejsze, aby nie dopuścić do zawilgotnienia takich mebli, ponieważ mogą zacząć korodować. Najbezpieczniej będzie umieścić je w specjalnym pokrowcach lub okryć folią. Jeśli po sezonie letnim zauważymy na meblach ślady rdzy, koniecznie zabezpieczmy meble środkiem antykorozyjnym. Dzięki temu meble zimą nie będą dalej rdzewieć.