Sypialnia w kawalerce

Najczęściej zmagamy się z problemem dzielenia przestrzeni i wydzielania stref w małych pomieszczeniach, jak np. w kawalerce. Niewielkie mieszkanie powinno posiadać dwie strefy: dzienną i nocną (najlepiej z pełnowymiarowym łóżkiem). Ta pierwsza dostępna dla ewentualnych gości i codziennego życia oraz ta druga – pozwalająca na chwilę odpoczynku i intymności. Podziału możemy dokonać w sposób symboliczny, stawiając na przykład dwustronny regał, który jednocześnie zapewni dopływ światła. Możemy również zawiesić tzw. zasłony panelowe lub zwykłe zasłony montowane na szynie sufitowej, które w zależności od potrzeby zasłaniamy lub odsłaniamy.

Rodzeństwo w jednym pokoju

Z tym jak podzielić pomieszczenie bez wielkiego remontu zmagają się na pewno również rodzice dwóch pociech zamieszkujących jeden pokój. Tutaj możemy pobawić się kolorami, zastosować odmienne kolory ścian czy wykładzin. Jeśli to nie wystarczy i potrzebujemy wyraźnego podziału, postawmy na środku regał, ale koniecznie dwustronny, aby nie stworzyć wrażenia meblościanki z lat 80-tych.

Trzy strefy w jednym pomieszczeniu

Posiadacze dużych przestrzeni też zmagają się z problemem, jak zaakcentować odmienne funkcje (kuchnia, jadalnia, wypoczynek) w przestronnej strefie dziennej na planie prostokąta. Możemy zróżnicować wysokość posadzek, np. strefę wypoczynkową zlokalizować kilka stopni niżej. Stanie się w ten sposób bardziej intymna i przytulna. Wyraźny podział wprowadzimy również meblami w różnych kolorach, np. białe meble kuchenne, drewniane przytulne meble w jadalni i szare meble w strefie wypoczynkowej. Uzyskamy w ten sposób spójną, ale mimo wszystko zróżnicowaną przestrzeń.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.