Wodę warto oszczędzać nie tylko w trosce o środowisko, ale i o domowy budżet. Zmniejszając jej codziennie zużycie w skali miesiąca możemy obniżyć rachunki nawet o kilkaset złotych. Jak ograniczyć wykorzystywanie wody w domowym gospodarstwie? Podpowiadamy!

Zmiana nawyków

Oszczędzanie wody warto zacząć od zmiany nawyków – skrócenia czasu kąpieli pod prysznicem, zmniejszenia ilości wody wlewanej do wanny czy unikania zbędnego spłukiwania wody w toalecie. Ważne jest też zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia.

Likwidacja przecieków

Do „wypływania” pieniędzy z domowego budżetu przyczyniać się mogę także cieknące  urządzenia. Z powodu niesprawnych spłuczek toaletowych i baterii marnuje się aż do 50 litrów wody dziennie, dlatego warto zadbać o ich szczelność.

Eco-sprzęt

Dobrym pomysłem jest korzystanie z programów oszczędnościowych, w które wyposażone są nowoczesne sprzęty AGD. Nie tylko ograniczają one ilość zużytej do mycia lub prania wody, ale i energię elektryczną.

Instalacja perlatorów

W przypadku starych kranów sprawdzi się instalacja perlatorów, które powodują jednocześnie zwiększenie strumienia wody i zmniejszenie poziomu jej zużycia.

Mycie naczyń

Myjąc naczynia unikajmy korzystania z bieżącej wody. Zamiast tego napełniajmy nią jedną komorę lub miskę, a czyste naczynia opłukujmy niewielkim strumieniem.

Podlewanie z głową

Dzięki instalacjom nienawadniającym wodę możemy oszczędzać także w ogrodzie. Pozwalają one na bardziej efektywne zarządzanie wodą, a dodatkowo ograniczają czas poświęcony nawadnianiu roślin.