Spędzanie czasu w małym pomieszczeniu może być przytłaczające – szczególnie, jeżeli taki pokój jest źle urządzony. Niestety wiele osób mieszkających w blokach i domach wielorodzinnych boryka się z problemem za małych pokoi. Nie oznacza to jednak, że jedynym rozwiązaniem jest wyburzanie czy przesuwanie ścian. Mamy do wyboru wiele pomysłowych trików i skutecznych porad. Zobaczcie, jak powiększyć mały pokój!

 1. KOLORY
  jak powiększyć mały pokój
  Najważniejszym elementem wystroju małego pokoju jest dobór odpowiednich kolorów. Jasne odcienie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Nie oznacza to, że musisz ograniczyć się do śnieżnej bieli. Do ciasnego pokoju odpowiednie będą również pastele lub delikatne beże i szarości. Nie bez znaczenia jest również dobór kolorów mebli. Powinny one być w podobnym odcieniu co ściany – nie będą wtedy przytłaczały pomieszczenia. Podłoga również nie powinna przyciągać zbytnio uwagi swoim kolorem – postawmy więc na jasne stonowane odcienie.
 2. ŚCIANY
  pasy na ścianach
  Jeżeli chciałbyś trochę ożywić swoje wnętrze, ciekawym pomysłem jest umieszczenie pasów na ścianach. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu i kierunkowi malowania, poszerzą lub wydłużą wnętrze pokoju. Jeśli używasz zdecydowanych odcieni, pasy namaluj tylko na jednej ścianie, a resztę powierzchni pokryj jednolitym kolorem.
 3. PODŁOGA
  jak urządzić mały salon
  Podłoga w ciasnym pomieszczeniu powinna stanowić jednolitą całość. Jeżeli ze względów praktycznych chcesz położyć na niej płytki, wybierz takie bez łączeń lub z niewidocznymi fugami. Podobnie postępuj z panelami – na rynku dostępne są takie, które przypominają długie deski biegnące od ściany do ściany. Generalnie im gładszą powierzchnię uzyskasz, tym podłoga będzie wydawała się większa.
 4. MEBLE
  jak powiększyć mały pokój
  Kiedy dobierzesz już odpowiednie kolory i wzory wnętrza, przychodzi czas na meble. Generalnie króluje jedna zasada – im niższe meble, tym wyższe wydaje się wnętrze. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z wysokich regałów czy szaf. Wybierajmy jednak meble o lekkiej budowie: przeszklone, ażurowe i wykonane z delikatnych elementów. Koniecznie unikać musisz ciężkich, przysadzistych i ciemnych mebli, które przytłoczą małe wnętrze. Starajmy się również meblami nie zasłaniać okna – naturalne światło sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się większe.
 5. DEKORACJE I PRZECHOWYWANIE
  urządzić mały salon
  Idealną dekoracją małego pomieszczenia są lustra. Najlepiej sprawdzą się takie o dużej powierzchni – od ziemi do sufitu. Będą one odbijać resztę pokoju i optycznie powiększą go o kilka dobrych metrów kwadratowych. W małym pomieszczeniu bardzo ważne jest wykorzystanie każdej dostępnej powierzchni. Postaraj się zagospodarować przestrzeń pod schodami lub pod łóżkiem czy sofą. Na ścianach możesz umieścić haczyki, które również pozwolą Ci lepiej wykorzystać pionową płaszczyznę. Do uzyskanych w ten sposób schowków powkładaj wszystkie zbędne przedmioty i bibeloty. Im mniej przedmiotów zostanie na widoku, tym lepiej!