Okna drewniane to ozdoba domu, a także energooszczędność i komfort użytkowania. Jeżeli jednak okna służą nam od wielu lat, mogą wymagać renowacji. Sygnałami ostrzegawczymi powinny być dla nas drobne pęknięcia zewnętrznej powierzchni ramy okiennej, a także wybrzuszenia i przebarwienia.

  1. Kontrola stanu okien, okuć i zawiasów – Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych sprawdzamy w jakim stanie są okucia i zawiasy. Jeżeli są przerdzewiałe, możemy je przeszlifować papierem ściernym i pomalować specjalną farbą antykorozyjną. Natomiast jeśli stan okuć i zawiasów ocenimy jako bardzo zniszczony, lepiej wymienić te elementy na nowe.
  2. Usunięcie starej farby – Kolejnym etapem pracy jest pozbycie się z okien drewnianych starej farby. Mamy do wyboru kilka opcji: możemy to zrobić ręcznie, specjalnym zmywaczem do starych powłok malarskich lub elektryczną opalarką. Oglądamy oczyszczone okno i jeżeli zauważymy na ramie ślady pleśni lub grzybów, stosujemy płyn przeznaczony do ich usunięcia. Kupimy go w każdym markecie budowlanym.
  3. Wypełnienie ubytków – Jeżeli okno drewniane jest stare, bardzo prawdopodobne, że znajdziemy na nim szczeliny, dziurki lub inne ubytki. Jak je wypełnić? Na czystą powierzchnię nakładamy szpachlówkę. Najlepiej użyć w tym celu specjalnej packi, która ułatwi nam zebranie nadmiaru wypełniacza i wyrównanie powierzchni. Masę ubijamy mocno w ubytku i czekamy aż do wyschnięcia.
  4. Szlifowanie powierzchni – Kiedy powierzchnia ramy jest już oczyszczona, a wszystkie ubytki uzupełnione, możemy przejść do szlifowania powierzchni. Do tej czynności używamy papieru ściernego, a w narożnikach ramy gąbki ściernej. Pamiętajmy, że wyszlifowaną ramę musimy na końcu odpylić!
  5. Malowanie okien drewnianych – Przed nałożeniem docelowej powłoki, okno drewniane powinniśmy odpowiednio zagruntować. W marketach budowlanych znajdziemy wiele preparatów, które nam to ułatwią. Zagruntowana rama okna jest gotowa do malowania. Jaki produkt wybrać?
    – Jeżeli chcemy zachować rysunek słojów drewna, wybierzmy lakier lub lakierobejcę. Tak pomalowane okna będą miały bardzo naturalny wygląd i będą pasować do niemal każdego wnętrza i elewacji.
    – Jeżeli chcemy ukryć niedoskonałości starych okien drewnianych, lepiej wybrać kryjącą farbę. Emulsje do drewna występują w wielu kolorach, więc z pewnością dobierzemy coś pasującego do naszego wystroju domu.